a

MetaMask, Kullanıcıların Cüzdanlarına Güvenlik Uyarısı Ekledi

coinnet
coinnet

Popüler kripto cüzdanı MetaMask, kullanıcıların güvenlik uyarılarını etkinleştirmesine olanak tanıyan yeni bir özellik ekledi. Blockaid tarafından sağlanan ve Ekim ayında eklenen güvenlik uyarısı etkinleştirildi. 

Şu anda “varsayılan” olarak tüm kullanıcılara genişletilen gizlilik odaklı güvenlik uyarılarıdır. “Deneysel” bölümünde mobil cihazlarda mevcut.

Kullanıcıları İçin MetaMask Kripto Cüzdan Güvenlik Uyarıları

MetaMask cüzdanının bu yeni özelliği, işlem simülasyonuna ve herhangi bir zararlı dApp’in uyarılarına izin verdiği için kullanıcıların güvende kalmasına yardımcı olur.

Blockaid ile işbirliği sayesinde cüzdan, olası bir dolandırıcılık uyarısı durumunda kişinin işlemlerini üçüncü taraflarla paylaşmamasını mümkün kılan gizlilik seviyesini artırır. Özellik Ekim ayında piyasaya sürüldü. 

Piyasaya sürülen güvelik sürümü yalnızca deneysel olarak Ethereum’da yer alıyor. Ancak, mobil cihaz kullanıcıları için daha fazla ağa genişletilecek. Yakında bu özellik mobilde varsayılan olarak etkinleştirilecektir. Şirket, bu entegrasyon sayesinde sadece bu yıl yüz milyonlarca dolarlık varlık tasarrufu sağlanmasını bekliyor.

Ethereum ağına ek olarak desteklenecek ağlarda sıralandı; Linea, BNB zinciri, Polygon, Arbitrum, Optimism ve Avalanche.

MetaMask’in Başarısı

Haberi duyurdukları şirketten yapılan açıklamada, 2023’ün son çeyreğinde MetaMask kurulumlarında ve kullanımında bir artış olduğu da belirtiliyor. Aslında, Eylül 2023’ten Ocak 2024’e kadar, kripto cüzdanının aylık aktif kullanıcıları %55 arttı.

Bununla birlikte şirket, özellikle DeFi dünyasını hedef alan siber ve finansal saldırıların artık nasıl karmaşık ve çeşitlendirilmiş olduğunu da vurguluyor. Çünkü bilgisayar korsanları hem zincir içi hem de zincir dışı güvenlik açıklarından yararlanıyor. Ana konular, özel anahtarların uzlaşması, fiyat manipülasyon saldırıları ve akıllı sözleşmelerin sömürülmesidir.

Ayrıca, Aralık ayından bu yana kripto sektöründe çok sayıda yüksek profilli saldırıya tanık olduklarını iddia ediyorlar, öyle ki, örneğin Ledger Connect Kit olayı sırasında yaklaşık 100 dApp’in ön uçları tehlikeye atıldı. Ayrıca, bu durumda Blockaid güvenlik uyarılarını etkinleştiren MetaMask kullanıcılarının korunduğunu ve yaklaşık 1,15 milyon dolar tasarruf ettiğini de ekliyorlar.

MetaMask tarafından getirilen güvenlik önlemlerinden biri, bir işlemin bir kimlik avcısı tarafından kasıtsız olarak onaylanması gibi işlemlerin olası “beklenmedik sonuçlarına” karşı korumadır. Çünkü bunlar kullanıcılar tarafından bildirilen ana olaylardan biridir.

Kendi Kendine Gözetim ve Güvenlik

Kripto varlıklarının self-custody’si, kullanıcılar adına daha fazla sorumluluk anlamına geliyor. Bu özellikle deneyimli kullanıcılar için hala en çok tavsiye edilen saklama metodolojisidir. Çünkü üçüncü şahıslara güvenmek zorunda kalmayı önler.

Bununla birlikte, hırsızlık veya kayıpları önlemek için her zaman çok bilgili ve uyanık kalmak gerekir, çünkü dolandırıcılar sürekli olarak yanıt vermeye hazır olması gereken yeni tehditler ortaya çıkarlar.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.