a

Amerikalı Yargıç, Binance’ın 4.3 Milyar Dolarlık Cezayı Onayladı

coinnet
coinnet

Bir federal yargıç, kripto para borsası Binance’in suçlu olduğu davayı karara bağladı. Buna göre kripto para borsasına toplamda 4,3 milyar dolarlık para cezası kesildi. 

Federal mali kovuşturmalar tarihindeki bu tür en büyük para cezası olarak kabul edildi. Bir Reutersraporuna göre, Federal Yargıç Richard Jones, Cuma günü geç saatlerde kararını duyurdu.

Binance, Görülen Davada Para Cezasına Çarptırıldı

Amerikalı yargıç, 1,8 milyon dolarlık bir ceza para cezası ve hizmetlerini sunarken gerekli durum tespiti yapmadığı için mali bir ceza için 2,5 milyon dolarlık bir el kaybedilmeyi içeren anlaşmayı onayladı. Yapılan açıklamda;

Kısmen Binance’in etkili bir AML programını uygulamadaki başarısızlığı nedeniyle, yasadışı aktörler Binance’in borsasını, kripto para biriminin kaynağını ve sahipliğini gizleyen karıştırma hizmetlerini işletmek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullandı.

Adalet Bakanlığı savcıları mahkeme belgelerinde ise; “Fidye yazılımı varyantlarından yasadışı gelirleri işlemek ve darknet piyasa işlemlerinin, borsa hack’lerinin ve internetle ilgili çeşitli dolandırıcılıkların gelirlerini taşımak” olduğunu aktardı.

Tarihin En Büyük Para Cezası

Savcılar, 4,3 milyar doların ABD’deki bir para hizmetleri işine verilen en büyük ceza olduğunu söyledi. Adalet Bakanlığı’nın tarihi, “Binance’in suç davranışının ciddiyeti ile orantılı” dediler. Bakanlık,

Binance, mümkün olduğunca çabuk büyümek için kasıtlı bir planda ciddi suçlar işledi – bu ihlaller için önemli bir ceza garanti edilir. Önerilen ceza uygundur, Binance’i suç eylemlerinden sorumlu tutar ve diğer suç aktörlerine gerekli caydırıcılığı sağlar.

Göz kamaştırıcı rakam ilk olarak Kasım ayında şirketin federal savcılarla yaptığı erken müzakereler sırasında ortaya çıktı. Ancak son anlaşma bugün Yargıç Richard A. tarafından imzalandı.

Eski Binance CEO CZ’ye Ne Olacak? 

Şirket iddiaları yerleştikçe, kurucusu Changpeng “C.Z.”‘ye ne olacağı açık bir soru olmaya devam ediyor. Şu anda, 175 milyon dolarlık bir tahville, Zhao’nun ABD tarafından kara para aklama yaptırımları ihlallerine mahkum olabileceği aktarıldı.

Adalet Bakanlığı suçlamalarla ilgili davayı 30 Nisan’a erteledi. Cezasını beklerken Zhao, Binance ile ilgili işi işletmek veya yönetmekle ilgili mevcut veya gelecekteki herhangi bir katılımdan men edildi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.