a
coinnet
coinnet
coinnet

Ripple yatırımcılarının sonucunu merakla beklediği SEC davasına yönelik önemli gelişmeler paylaşılmaya devam ediyor. Davadaki son hamle SEC tarafından gelmiş ve düzenleyici kurum mahkemenin William Hinman’a yönelik aldığı karara itiraz etmişti. Ripple tarafı ise dün yeni bir hamlede bulundu ve mahkemenin SEC’in süreci uzatma talebini reddetmesini talep etti.

SEC Süreci Uzatmaya Çalışıyor

XRP için hayati öneme sahip SEC davasında da önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Davanın geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen duruşmasında, Yargıç Sarah Netburn, davanın keşif tarihini 28 Şubat tarihine uzatmıştı. Omicron varyantının ülkede gittikçe yaygınlaşması nedeniyle bazı görüşmelerin gerçekleşememesi bu kararın alınmasında temel neden olmuştu. Davanın keşif sürecinin 4. defa uzatılması üzerine ise Ripple yöneticileri memnuniyetsizliklerini dile getirmişlerdi.

Aynı duruşmada Ripple tarafı ise önemli bir kazanç elde etmiş ve Yargıç Sarah Netburn eski SEC yöneticisi Hinman’ın maillerinin incelenebileceğine yönelik karar almıştı. Hatırlanacağı üzere 2018 yılında, SEC Kurumsal Finans Bölümü Direktörü olarak çalışan William Hinman, o dönemlerde Ethereum’un menkul kıymet olmadığına yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Savunmasını Ripple’ın Bitcoin ve Ethereum’dan bir farkı olmadığı üzerine kuran Ripple ise bu kararla SEC’i köşeye sıkıştırma fırsatı yakalamıştı.

Ancak yakın zamanda SEC tarafı bu konuya dair bir savunma hazırlayabilmek için ek zamana talep etmiş mahkeme de bu kararı kabul ederek 18 Şubat’a kadar düzenleyici kuruma zaman tanımıştı. SEC’in bu hamlesine karşı Ripple tarafı da yeni bir girişimde bulundu. Blok zincir şirketi mahkemeye sunduğu mektupta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun son müzakere süreci kararının yeniden değerlendirilmesi için istediği süre uzatma talebini reddetmesini istedi. Ripple tarafı, davacının, davanın merkezinde yer alabilecek belgelerin incelenmesini geciktirmek için uğraştığını ve daha fazla gecikmeden davalının zarar görebileceğini vurguluyor. SEC tarafı ise talep edilen yardımın verilmesi halinde mevcut herhangi bir son tarihin ötelenmeyeceğini belirtiyor.

Ripple 2018 Yılında İncelendi

Yakın zamanda davayı yakından takip eden gazetecilerden biri olan Fox Business muhabiri Eleanor Terrett de SEC’e yönelik önemli iddialarda bulunmuştu. Terrrett’in 2018 yılında SEC’in, XRP’nin menkul kıymet olup olmadığına yönelik inceleme başlattığını ama bu girişim bir sonuca varmadığını belirtmişti:

“SEC ve Ripple davasındaki son kararda John Deaton bana önemli bilgiler verdi. İşte en ilginç bulduğum şey: Hinman’ın konuşmasından bir gün önce 13 Haziran 2018’de SEC hukuk ekibi, XRP’nin yasal bir incelemede bir menkul kıymet olup olmadığını gözden geçirdi. Ripple veya yöneticilerine karşı herhangi bir yaptırım eylemi getirmeyi önermedi. Bu gösterir ki SEC avukatları, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu kesin olarak düşünmediler. Peki iki yılda ne değişti?”

Değerli okurlarımız, Kripto dünyasından anında haberdar olmak isterseniz Twitter ve Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.