a
coinnet

Binance Yöneticileri, Nijerya’da Yasal Mücadelesini Sürdürüyor…

coinnet
coinnet

Kripto para borsası Binance, Nijerya ile yasal mücadelesiyle ilgili yakın tarihli bir güncellemede bulundu. İki Binance yöneticisi, Nijerya’nın yöneticileri tutuklama kararının ardından Nijeryalı yetkililere karşı dava açtı.

Yakın tarihli bir Reuters raporuna göre, bir ABD vatandaşı ve Binance’in mali suç uyum başkanı olan Tigran Gambaryan, Nijerya’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı (NSA) ve Ekonomik Mali Suçlar Komisyonu’na (EFCC) temel haklarını ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı.

Binance Borsasından, Nijerya’ya Dava

18 Mart’ta sunulan ilk önergede, Gambaryan’ın avukatı Olujoke Aliyu, Yargıç Inyang Ekwo’dan önce istedi. Avukatlar, mahkemeden Gambaryan’ın yasal velayetten serbest bırakılmasına ve pasaportunu geri almasına izin vermesini söyledi.

Buna ek olarak, Gambaryan, NSA ve EFCC’den kamusal bir özür ve otoritenin gelecekteki soruşturmasına karşı bir ihtiyati tedbir kararı istedi.

Avukatlar, mahkemeden tutukluluğunu ve pasaportuna el konulmasını, Nijerya anayasası tarafından garanti edildiği gibi “temel kişisel özgürlük hakkının ihlali” olarak görmesini aktardı. Ayrıca, 22 Mart’ta gözaltından kaçan Binance’in Afrika bölge müdürü Nadeem Anjarwalla, mahkemede ayrı ayrı dava açtı.

Bu olaylar, Nijerya Devlet Güvenlik Departmanı’nın Nijerya’nın başkenti Abuja’daki iki Binance yöneticisini tutuklamasının hemen ardından gerçekleşti. Nijeryalı yetkililerin Binance Nijerya’nın 26 milyar dolarlık yasadışı bir akışa karıştığı iddiasının ardından, yöneticiler tutuklandı ve pasaportlarına el konuldu.

Avukatlar ayrıca Gambaryan ve meslektaşının masumiyetini daha da açıkladılar ve 26 Şubat’ta Binance ile ilgili yasal çatışmaları tartışmak üzere NSA ve EFCC’nin daveti üzerine Nijerya’ya geldiklerinde tutuklandıklarını belirttiler. “Gözaltında tutulmasının tek nedeni, hükümetin Binance’den bilgi talep etmesi ve şirketten talepte bulunmasıdır.” diye ekledi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.