a

Bitcoin mi altcoin mi?

Bitcoin fiyatının 50.000 $ seviyelerine yaklaşması yeni yatırımcıları bitcoin yatırımı için acaba geç mi kaldık btc yerine altcoinlere mi yatırım yapsak daha  iyi olur? Sorusuyla karşılıyor.

Piyasada daha önce yaşanan boğa trendi bazı altcoinlerin çok yüksek değerlere ulaşması yeni yatırımcıları biraz da bu yöne kaydırıyor.

Tabi daha önce yaşanan boğa dönemlerinde bu kadar çok alternatif coin bulunmamaktaydı. Şu an piyasada çeşitli borsalarda 7000’i aşkın coin  listelenmekte.

Coin sayısı çoğaldıkça piyasaya giren para daha çok dağılıyor bu da herkesin kısa zamanda çok yüksek kazançlar beklememesine ,kripto da kazancın uzun zaman ve yatırımcı çeken piyasa koşullarıyla olabileceğini gösteriyor.

Özellikle ERC-20 ağıyla çok kolay bir şekilde kripto para üretilmesi metamask gibi platformlarda bunların satışı daha sonra peşi sıra gelen yeni borsa listemeleri coin çeşitliliğini artıran en önemli etken.

Daha önceki yıllarda bir ico furyası yatırımcıları peşinden sürüklüyordu şimdi ise ethereum tabanlı defi projeleri piyasada öne çıkıyor. Defi projelerinin sayısı günden güne artıyor kimisi ciddi yatırımcı sağlayıp güzel yerlere geliyor bazıları ise piyasada kaybolup gidiyor.

Burada da yatırımcıların karşısına acaba bitcoin yatırımı mı yapsam yoksa altcoin yatırımı yaparak daha çok kazanç elde edebilir miyim? sorusu öne çıkıyor.

bitcoin ile ilgili görsel sonucu

Yatırımlarımız nasıl olmalı?

Piyasada çeşitli yatırımcı tarzları var. Bazı yatırımcılar günlük al-sat yapıyorlar, bazıları  sadece belli projelere yoğunlaşıyorlar bir kesim ise uzun vadeciler piyasa tabiriyle ‘hodl yapanlar’.

Kripto paralara  yatırım yapmayı düşünen insanların öncelikle piyasayı iyi tanıması gerekiyor. Yatırım yapacağı kripto parayı ve ekibini iyi tanımalı, gelişmelerini takip etmeli.

Tabi göz ardı etmememiz gereken bir gerçek ise bitcoin’in bu piyasada belirleyici olduğu.

İster bitcoin ister altcoin yatırımı yapın piyasayı mutlaka iyi takip etmek gerekiyor.  Çünkü çok volatil bir piyasada işlem yapıyoruz. En ufak bir haber, atılan bir tweet kar/zarar oranlarımızı ciddi şekilde etkiliyebiliyor.

Burda da çözüm yolu olarak bütün yatırım enstrümanlarında olduğu gibi yatırım sepeti oluşturmak yaşadığımız riskleri azaltabilir. Sadece 1 coin yatırımı yapmaktansa sepetimizde 4-5 coin bulunmalı mutlaka piyasa haraketlerini değerlendirebilmek açısından yatırım portföyümüzde yeni hamleler yapabilecek likit bir miktar bulundurmalıyız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.