a
NFT

Blockchain Gelişimini Hızlandırmak İçin Eylem Planı Açıklandı!

coinnet
coinnet

Shanghai 2025 yılına dek şehir içerisinde blockchain teknik gelişimini hızlandırmak için tasarlanan kapsamlı eylem planını açıkladı. Bu girişim Shanghai web3 teknolojilerini ilerletmeye yönelik olarak geniş kapsamlı çabasının parçası ve 2022 yılında uygulanan kripto yasağına rağmen Çin’in yerel blok zinciri çözümlerine yönelik olarak süren desteği ile uyumlu.

Bu plan Shanghai belediye yönetiminden 27 Eylül’de yapılan açıklamaya göre blockchain teknolojisinin çeşitli alanlarında önemli ilerlemeleri kaydetmeye odaklanıyor. Bu alanlar akıllı sözleşmeler, sistem güvenliği, kriptografik algoritmalar, blok zincirine özgü işlemciler, zincirler arası işlevsellikler, depolama çözümleri, düzenleyici çerçeveler ve gizlilik hesaplamasını içermektedir.

Kayda değer hedef bir tarafın bir ifadenin gerçekliğini, ifadenin kendisi hakkında belirli bilgileri açıklamadan doğrulamasını sağlayan kriptografik teknik olan sıfır bilgi kanıtlarının geliştirilmesini içermektedir.

Shanghai kullanılabilirlik ve verimliliği arttırmaya çalışıp genel sıfır bilgi geçirmez protokollerin performansını arttırmayı hedef edinmektedir. Teknolojik gelişmelerin yanı sıra Shanghai hükümeti insan sermayesine de önem vermektedir.

Plan şirketleri ve araştırma enstitülerini blockchain profesyonellerini işe almak amacıyla Çin’in yabancı yetenek tanıma standartlarını kullanmaya teşvik etmektedir. Üstelik şirketlere ve eğitim kurumlarına blok zinciri sektöründe yer alan genç yetenekleri yetiştirme konusu hakkında rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır. Bu plan değişim ve yetenek geliştirme fırsatlarını teşvik etmek amacıyla disiplinler ve sektörler arası platformların oluşturulmasının ana hatlarını çizmektedir.

Shanghai sınır ötesi ticaret, tedarik zinciri yönetimi, devlet işleri, finans, veri öğesi dolaşımı ve metaverse de dahil olmak üzere çeşitli kilit sektörleri desteklemek amacıyla bu teknolojik ilerlemelerden yararlanmayı amaç edinmektedir.

Çin’in Blockchain Hakimiyeti Arayışı

Bu Shanghai ‘ın blockchain geliştirmeye yönelik olan ilk girişimi değil. Şehir Haziran ayında 2025 yılına dek blockchain altyapısını geliştirme niyetini özetleyen belge yayınladı. Bunun yanı sıra zincirler arası uygulamaları test etmek amacıyla Singapur ve Hong Kong ile bağlantılar kurmaya ilgi duyduğunu bildirdi.

Çin’in Eylül 2021’de kripto para birimi işlemlerine karşı olarak aldığı sıkı önlemlere rağmen ülke halen yerel blockchain teknolojisinin potansiyeline olumlu bir şekilde bakıyor. Tencent ve Alibaba gibi önde gelen Çinli teknoloji devleri kendi konsorsiyum blockchain sistemlerini oluşturmakla yakın bir şekilde ilgili.

Pekin Mayıs ayında web3’te yenilik ve büyümeyi teşvik etmeye odaklı olan beyaz kitap yayınladı. Buradaki amaç şehri dijital ekonomik gelişmelerde küresel merkez üssü haline getirmektir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.