a
coinnet

BtcTurk Siber Saldırısında Son Durum: Kayıp Ne Kadar?

coinnet
coinnet

Dün akşam saatlerinde BtcTurk borsasına gerçekleşen saldırı piyasalarda dikkat çekti. Yerel kripto projeleri saldırının ardından negatif etkilendi. Özellikle de AVAX, kayıplarıyla dikkat çekti. Türkiye’nin önde gelen kripto borsasında yaşanan saldırıda son durum nedir? Yeni gelişme yaşandı mı?

BtcTurk, 2013 yılında kurulan ve Türkiye’nin en büyük kripto para işlem platformlarından biridir. 1 Temmuz 2013’te Türk lirası ile ilk Bitcoin alım satımına aracılık eden BtcTurk’ün 800’ü aşkın çalışanı bulunmaktadır. Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilen BtcTurk, 5 milyondan fazla kullanıcısına 7/24 hizmet vermektedir.

Güvenilir olarak bilinen BtcTurk’un siber saldırıya uğraması kullanıcıları tedirgin etti. Borsada kullanıcılar için paylaşım gelmişti. Paylaşılan iddialara göre ise borsa yaklaşık 55 milyon dolarlık saldırıya uğradı.

Binance’dan AVAX Detayı Geldi

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Türk borsası BtcTurk’e yapılan büyük bir siber saldırıyla bağlantılı fonları durdurmak için harekete geçti.

Saldırı, Cumartesi günü Avalanche tokenlerini içeriyordu. Şüpheli transfer raporlarının ortaya çıkmasının ardından BtcTurk’un sıcak cüzdanlarından on tanesini hedef aldı.

Bir blog gönderisinde BtcTurk, kullanıcılara varlıklarının çoğunu elinde tutan soğuk cüzdanlarının güvende kaldığına ve şirketin finansal olarak istikrarlı kaldığına dair güvence verdi.

Binance CEO’su Richard Teng, şirketinin BtcTurk’a olayı soruşturmada yardımcı olduğunu doğruladı. Çabalarının bir parçası olarak Binance, çalınan fonları 5,3 milyon doların üzerinde dondurarak daha fazla yetkisiz transferi etkili bir şekilde önledi.

54 Milyon Dolarlık AVAX Soygunu

Blok zinciri araştırmacısı ZachXBT bir zamanlama analizi yaptı. Yaklaşık 54 milyon dolarlık Avalanche tokenin siber saldırıyla bağlantılı olduğu sonucuna vardı.

Fonlar, THORChain protokolü kullanılarak Binance ve Coinbase de dahil olmak üzere çeşitli borsalara aktarıldı. Daha sonra, çalınan fonlar Bitcoin’e dönüştürüldü. İki ayrı cüzdana taşındı. Bu büyük işlemler, BtcTurk tarafından yapılan saldırının kamuya açıklanmasıyla aynı zamana denk geldi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.