a
coinnet

Dünyanın dört bir yanından gelen enflasyon rüzgarları Bitcoin için büyük bir değişim anlamı taşıyor olabilir

Enflasyon küresel ekonomiyi daha derinden etkiliyorsa, Bitcoin daha az spekülatif bir araç ve daha çok güvenli bir liman olabilir mi?

Küresel ekonomi şu anda Bitcoin ( BTC ) ve enflasyon karşısında keşfedilmemiş bir bölgede mi? Kripto para biriminin kısa ömrünün çoğu boyunca, ekonomik ortam genellikle istikrarlı fiyatlarla büyümeyi destekledi, ancak son zamanlarda enflasyonist bir fırtınanın yeni uyarıları var. 

Öyleyse, 2009 kuruluşundan bu yana gerçekten bu şekilde test edilmemiş olsa da, partizanlar tarafından uzun süredir enflasyondan korunma olarak tanıtılan Bitcoin için ne anlama geliyor? Yani, milyonlarca kişi ve kurum, altına veya ABD dolarına bir alternatif olarak güvenli bir liman olarak BTC’ye akın edecek mi?

Cambridge Üniversitesi Yargıç İşletme Okulu dekanı Mauro Guillén Cointelegraph’a “Evet, bu [yani enflasyon] potansiyel olarak bir sorun” dedi. Ancak, enflasyon tehlikesinin çoğu, tüketicilerin geleceğe ilişkin beklentilerine bağlı gibi duruyor. Artan fiyatların hayatın kalıcı bir gerçeği olduğuna inanırlarsa, daha yüksek fiyatlar bekleyerek ürünleri er ya da geç satın alacaklardır.

Guillén, “ABD’li tüketicilerin enflasyon nedeniyle yüksek fiyatlı ürünleri satın almayı ertelemeleri, enflasyonun düşeceğine inandıklarını gösteriyor” dedi ve ekledi: “Bunun geçici olduğu konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimserim.”

Küresel bir fenomen mi?

Bannockburn Global Forex genel müdürü Marc Chandler Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Enflasyon sadece ABD’de değil, hızlandı” dedi. 

Ardından, Boston College Carroll School of Management’ta yardımcı doçent olan Leonard Kostovetsky, Cointelegraph’a “Hem alıcılar hem de satıcılar tarafından [kripto] benimsemenin gerçekten patlamasını beklerdim” dedi ve bunun en olası sonuç olmadığını ekledi:

“Öngörülebilir gelecekte bunun olacağını görmüyorum. Tahminim, politika yapıcılar üzerinde onu dizginlemeleri için baskı arttıkça, enflasyonun oldukça yakında -belki önümüzdeki dört yıl içinde- kontrol altına alınacağı yönünde.”

Gelişmekte olan dünyada etki daha büyük olur mu?

Son enflasyon tartışmalarının çoğu ABD’ye odaklandı, ancak Çin de bazı etkiler hissediyor gibi görünüyor. Çin’in son günlerde üretici fiyat endeksi yükseldi. Eylül ayında yüzde 10.7 artış sonrasında Ekim (yıllık bazda) içinde yüzde 13,5’a yükseldi.

u, başka soruları da gündeme getiriyor: Küresel enflasyon, gelişmekte olan dünyayı gelişmiş dünyadan daha fazla vuracak mı ve eğer öyleyse, daha fakir ülkeler Bitcoin’i enflasyon riskinden korunma aracı olarak benimsemeye daha yatkın olacak mı?

Chandler, özellikle bankacılık sistemleri zayıf ve banka hesabı olmayan hane halkı sayısı açısından, “Enflasyonun etkisinden mustarip düşük gelirli insanlar ve ülkeler görüyorum” dedi. Bununla birlikte, Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinden yararlanmadan önce, tartışmasız en azından cep telefonlarına ve belirli bir düzeyde finansal okuryazarlığa sahip olmaları gerekir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.