a

El Salvador Vatandaşlarına 30 Dolarlık Bitcoin Veriyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin Bitcoin cüzdanı Chivo’nun eylül ayında piyasaya sürüleceğini ve kullanıcılara 30 dolarlık Bitcoin vereceğini duyurdu.

Başkan Bukele, Salvadorluların hem BTC hem de USD bakiyelerini tutmalarına izin veren, ülkenin resmi Bitcoin cüzdanı Chivo’yu duyurdu. Cüzdan mobil uygulama olarak kullanılacak. Hükümet ayrıca, Eylül ayında piyasaya sürüldükten sonra Chivo’yu indirip kaydolanlara 30 dolarlık Bitcoin bonusu verecek.

Nayip Bukele, BTC bonusu dağıtmanın sebebini ekonomide Bitcoin kullanımını teşvik edebilmek olarak açıkladı. Bukele  “ İnsanların uygulamayı kullanmaya ve indirmeye teşvik edilmesi ve bu şekilde sistemi başlatmasını amaçlıyoruz. Böylece gittiğiniz bir yerel mağazada herkesin Bitcoin’e sahip olduğunu görebileceksiniz.” ifadelerini kullandı.

30 dolar bonus, kayıt sırasında BTC/USD çiftinin piyasa değerine dayalı olarak Bitcoin olarak verilecek. Ayrıca, kullanıcılar Chivo’da hem USD hem de BTC bakiyelerini tutabilecek ve diledikleri zaman iki bakiye arasında para çevirebilecekler. Chivo, her bir bakiyede tutulan tutarı hem USD hem de BTC cinsinden gösterecek. Kullanıcıların QR kodlarıyla ödeme yapmasına ve para göndermesine de izin verecek.  

Bukele, kimsenin BTC’yi kabul etmek zorunda kalmayacağını da vurguladı . Örneğin, bir kullanıcı yiyecekleri için Bitcoin ile ödeme yapmak istiyor ancak satıcı bunun yerine dolar almak istiyorsa, Chivo her ikisinin de tercih ettikleri para birimini kullanmasına izin verecek. Kullanıcı BTC gönderdikten sonra cüzdan, BTC spot piyasa fiyatına bağlı olarak karşılık gelen USD miktarını dönüştürerek satıcıya ödeme yapacak.

El Salvador’un Bitcoin cüzdanının arkasındaki teknik uygulama halen belirsiz. Chivo, yakın zamanda El Salvador’un BTC hedeflerine ulaşmasına yardım etmeyi reddeden Dünya Bankası’na da bir cevap olarak görülüyor. Ayrıca, El Salvador’un dünyaya bir BTC standardı uygulamanın mümkün olduğunu göstermesi ile diğer ülkelere örnek olacağı düşünülüyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.