a

Ethereum (ETH) ETF Yarışında Fidelity, BlackRock’a Katıldı!

coinnet
coinnet

Finans devi Fidelity Investments Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yakın zamanda yaptığı bir başvuruda açıklandığı üzere, Ethereum (ETH) merkezli bir borsa yatırım fonu (ETF) için düzenleyici onay arıyor. Bu hamle BlackRock’ın Ethereum ETF’si için kendi başvurusunu sunmasını yakından takip ediyor. Önerilen Fidelity Ethereum Fonu, Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimi olan ETH fiyat hareketlerini yansıtmayı amaçlıyor. Onaylanması halinde ETF’nin hisseleri Cboe BZX Borsasında ETHF sembolü altında işlem görecektir.

Fidelity Ethereum (ETH) ETF Başvurusunu SEC’e Sundu

Fidelity, “Fidelity Ethereum Endeksi’nin performansıyla ölçüldüğü üzere ETH ‘nin performansını takip etmeyi amaçladığını” belirterek fonun hedefini özetliyor. Bu endeks kripto para birimiyle ilgilenen büyük platformlardaki ticaret faaliyetine dayalı olarak eterin ABD doları fiyatını yansıtıyor. Fidelity’nin başvurusu BlackRock, Grayscale, 21Shares/ARK, VanEck ve Hashdex gibi önemli oyuncuların başvurularının ardından spot Ethereum ETF’si peşinde koşan yedinci kuruluş olarak konumlanıyor. BlackRock 9,4 trilyon doları aşan varlıkları yöneterek ölçek ve uzmanlık açısından özellikle önemlidir.

Dosyalama, SEC’in bir önceki yıl vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerini onaylamasının ardından, spot bir Bitcoin ETF’sine yeşil ışık yakma beklentilerinin arttığı bir dönemde geldi. Kripto para savunucuları, spot ETF’nin ana akım yatırımcıların dijital varlık alanına katılmaları için daha güvenli bir yol sunacağını savunuyor. SEC’in Franklin Templeton ve Global X’in spot Bitcoin ETF’lerine karar vermede bir gecikme duyurusuna yanıt olarak, Fidelity’nin Ethereum (ETH) ETF teklifi odak noktası haline geliyor. SEC kısa süre önce Hashdex’in başvurusunu da ertelemişti.

Düzenleyici Engeller ve Piyasa Dinamikleri

Fidelity ABD’li perakende yatırımcıların Ethereum ‘a maruz kalması için ABD’de düzenlenmiş, borsada işlem gören bir aracın bulunmadığını vurguluyor. Bu durum daha geleneksel borsada listelenen ve işlem gören ürünlere erişebilen diğer ülkelerdeki yatırımcılarla tezat oluşturmaktadır. Bir ETH ETF’sinin onaylanmasına giden yolda, Bitcoin ETF’lerine yönelik önceki girişimlere benzer düzenleyici zorluklarla karşılaşılması muhtemeldir. SEC tipik olarak bir ETF’nin listeleme borsası ile varlığın altında yatan spot piyasa arasında gözetim paylaşım anlaşmaları talep eder. 2021’de başlatılan eter vadeli işlem piyasasının vadesi bu düzenleyici standartları karşılama konusunda belirsizliğini koruyor.

11 trilyon doların üzerinde müşteri varlığı yöneten Fidelity, kripto para sektöründeki varlığını genişletiyor. Firma 2018 yılında kurumsal kripto para ticareti ve saklama hizmetlerini başlattı. ETF alanına yapılan bu hamle, her ikisi de bu yılın başlarında kripto para ETF’leri için başvuruda bulunan Invesco ve Galaxy Digital gibi rakip varlık yöneticilerinin benzer çabalarıyla uyumludur. Fidelity’nin Ethereum (ETH) ETF’si arayışı kripto para ETF’si alanında artan ilgi ve rekabetin altını çiziyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.