a

Kazakistan’daki Kripto Çiftlikleri Kayıt Altına Alınabilir

Kazakistan’da kripto çiftliklerinin durumu henüz netleşmiş değil. Milletvekilleri bu çiftliklerin kayıt altına alınarak faaliyetlerine devam etmelerini teklif etti.

Kazakistan’da milletvekilleri, ülkedeki kripto maden çiftliklerinin devlet tarafından kayıt altına alınarak faaliyetlerinin sürmesini istedi. Sektördeki artan enerji tüketimine karşılık, madencilerden daha yüksek elektrik ücreti alınması da önerinin içerisinde yer alıyor.

Kripto Madencileri Enerji Ücretlerini En Yüksekten Ödeyebilir

Enerji konusunda ciddi sorunlar yaşatan kripto madencilerinin Kazakistan’da da bu soruna yol açabileceğine dikkat çeken milletvekilleri, kayıt altına alınan kripto madencilerinin daha yüksek enerji bedeli ödemesini talep ettiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Çin’den kaçan kripto madencilerinin ilk adresi Kazakistan oldu ve bu yöneticileri ciddi anlamda tedirgin etmeye başladı. Milletvekilleri Başbakan Yardımcısı Roman Sklyar’ı ülkede dijital para basan kripto çiftlikleri için özel bir kayıt oluşturmaya çağırdılar.

Milletvekillerinden Zhambyl Ahmetbekov, Orta Asya ülkesine taşınan maden işletmelerinin sayısının artmasının mevcut enerji hacmini önemli ölçüde etkilediğini kaydetti. Yabancı madencilerin çok büyük miktarda elektrik tükettiklerini ancak gelirlerini yurtdışından elde ederek Kazakistan’a hiçbir fayda sağlamadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu bağlamda, sözde madencilik çiftliklerini hesaba katacak bir yasal kayıt oluşturulması ve onlar için özel bir artırılmış elektrik tarifesi getirilmesi önerilmektedir”

Kripto Madencilerinin Sayısının Artması Tedirgin Etti

Kripto madencilerinin sayısının bir anda artması milletvekillerini ciddi anlamda tedirgin etti. Ancak ülkede bu alanın gelişmesi konusunda da bir adım atılması gerektiği yönünde bir anlayış var. ülkenin önümüzdeki beş yıl içinde toplam 3 bin megavat kapasiteli yeni enerji santralleri inşa etmeyi planladığını duyurdu.

Çin’deki bitcoin madenciliği ve diğer kripto ile ilgili faaliyetlere yönelik devam eden baskının ortasında, Orta Asya bölgesi, ucuz enerjisiyle endüstriden birçok işletmeyi kendine çekti. Ancak Kazakistan’da madenciler, Nur-Sultan’daki yetkilileri endişelendiren diğer endüstriler ve evlerle elektrik için rekabet ediyor.

Bu yılın Haziran ayında, Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, ülkenin “vergiler ve bütçeye yapılan diğer zorunlu ödemeler” yasasını değiştiren bir yasayı imzaladı. O ayın başlarında parlamentoda kabul edilen yasa tasarısı, kripto para madencileri tarafından kullanılan kilovat saat başına 1 Kazakistan tengesi (yaklaşık 0,0023 $) ek ücret getiriyordu. Yeni ücret 1 Ocak 2022’de uygulanacağı bilgisi paylaşıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.