CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Kripto paralara vergi gelir mi?

vergi, Kripto paralara vergi gelir mi?

Bugün kripto  piyasalarında genel bir düşüş trendi yaşandı. Bitcoin soluksuz yaptığı yükseliş trendini terse çevirerek 49.000$ seviyelerini gördü. Diğer alt coinlerde bu düşüş trendine kayıtsız kalmadı genele baktığımız zaman piyasada kırmızı renk hakimdi.

Bitcoin ne zaman düşüş trendine girse, kripto paralar fiyat yönünden düşüş trendinde hareket etse  piyasada ki olumsuz yapılan haber sayısı artar. Bugün de gelenek bozulmadı ve kripto paralara vergi geliyor haberleri yapılmaya başlandı.

Gerçek şu ki bu piyasaya yatırım yapan herkes zaman zaman bu soruyu kendine sorar kripto paralardan kazanç elde etsem bu kazanç üzerinden vergi verecek miyim?

vergi, Kripto paralara vergi gelir mi?

İlerde kripto paralarla ilgili bir vergi kanunu çıksa geriye dönük kripto paralardan elde ettiğim kazançlarımı etkiler mi?

Bu soruların cevapları vermek için öncelikle kripto paraların devlet tarafından tanınması, para birimi olarak mı değerlendirilecek yoksa emtia olarak mı görülecek bu konuların açığa kavuşması lazım.

Ülkemizde şu an ki işleyişe göre;

Türkiye’de faaliyet gösteren kripto platformlarından işlem yaptığınız zaman bu platformlar size elde ettikleri komisyon gelirlerini fatura keserek belgelendiriyorlar. Kesilen faturalar üzerinden beyannamelerini düzenleyerek kdv’lerini ödüyorlar kar etmişlerse bunun vergisini de ödüyorlar.

Kullanıcıların yapmış olduğu alış-satış işlemlerinden elde ettikleri gelir için herhangi bir vergilendirme şu an için mevcut değil. Serbest bir şekilde kullanıcılar yerli ve yabancı platformlarda işlem yapabiliyorlar.

Diğer ülkeler konuya nasıl yaklaşıyor

Bilindiği üzere Amerika’da kişiler yıllık olarak vergi beyannamelerini çoğunlukla kendileri düzenliyorlar. Kazançlarını ve giderlerini yazıp beyannamelerini oluşturuyorlar. Vergi bilinci gelişmiş bir toplum olan Amerika’da vergi vermemenin de çok ciddi yaptırımları bulunuyor. Amerika bile kripto paralarda kazancın vergilendirmesi konusunda net bir adım atmış değil.

Bugün ise kripto paralarda kazancın vergilendirilmesiyle ilgili  bir başka haber son yıllarda blockchain konusunda önemli çalışmalar yapan Güney Kore’den geldi.

Güney Kore 2022 yılından itibaren kripto paralara vergi uygulayacağını açıkladı. Ancak bu uygulamanın kazanç vergisi şeklinde mi olacağı yada sabit bir oran üzerinden mi alınacağı henüz belli değil.

Sonuç olarak;

Kripto paralarda vergilendirme konusu hem ülkemizde hem de dünya genelinde uzunca bir süre daha tartışılacağa benziyor. 

Benzer Yazılar

Fidelity: Her Üç Şirketten Biri Kripto Paraya Yatırım Yapıyor

Sezer

Bitcoin Yeniden Yükselişe Geçti! Yükseliş Nereye Kadar Devam Edecek?

Doğan Şahin

Çin, Dijital Yuan İçin Bir Adım Daha Atmaya Hazırlanıyor

Nagehan SARAÇOĞLU

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku