a
coinnet

Matic (Polygon) Ağına EASY ve Diğer Token’larin Transferi

coinnet
coinnet

Yeni güncelleme ile kullanıcıların Networkler arası Token aktarma işlemi oldukça kolay bir hal aldı. Polygon (eski adıyla Matic) ağını sık kullananların fark edebileceği gibi kullanımı kolay bir UI / UX ile Sürüm 2’ye yükseltilmiştir. Bu yükseltme ile kullanıcılar istediği gibi Ethereum ağından Polygon ağına Token aktarabilir.

Aşağıda adım adım aktarım işleminin detayları verilmiştir. Kılavuzu takip ederek siz de rahatlıkla bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca, bunun 9 Mart tarihinde yeniden tanıtılacak olan EasyFi Network’ün Farming programı kapsamında da yararlı olacağı düşünülmektedir.

Detaylı DAI Transfer Kılavuzu

Aşağıdaki anlatımda örnek olarak DAI transferi ele alınmıştır. Kullanıcılar bu kılavuzdaki işlemleri diğer token’lar için de kullanabilir.

Öncelikle belirtmemiz gereken en önemli nokta Plazma köprüsü ile değil POS köprüsü ile işlem yapıyor olmanızdır. Plazma köprüsü ile yapılan işlemler bir haftayı aşkın zaman alabilmektedir. POS köprüsünde ise bu işlem yalnızca 7-8 dakika sürecektir.

Öncelikle Matic adresini ziyaret etmelisiniz. Linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sayfayı ziyaret ettiğinizde cüzdan seçimi yapmanızı isteyen bir ekran açılacaktır. Bizim ele aldığımız cüzdan Metamask’tır. Sizin cüzdanınız hangisiyse ona tıklayabilirsiniz. Metamask’ınızda Matic ağında oturum açtığınızdan emin olun.

Image for post

İmza istenecektir

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, Metamask cüzdanına tıkladığınızda sizden imza isteyeceklerdir. Bu imza isteğini onaylayın.

Image for post

Yeni Matic Wallet V2

Yeni Matic Wallet V2, Matic ağındaki cüzdan adresinize bağlı olarak ekrana gelecektir. Bunun görevi, cüzdanınızdan aldığı tüm verileri listelemektir. Token taşımak için “Matic Network’e Taşı” butonuna basınız.

Image for post

Matic POS Köprüsü modülü açılacaktır

Yukarıdaki işlemi tamamladıktan sonra Matic POS Köprüsü modülü cüzdanınızda açılacaktır. Bu transfer modülünde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi varsayılan Token Ether olmalıdır. Bir sonraki aşamada değiştirebilirsiniz.

Image for post

Token Seçin

Yukarıdaki ekranda kırmızı renkli okla gösterilen bölgede, aşağı yönlü oku tıklamalısınız. Burada size token seçimi yapmanız için seçenekler çıkacaktır. Bu listeden DAI Stablecoin’i seçin.

Image for post

Token seçtikten sonra…

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi token seçtikten sonra seçtiğiniz miktarı aktarma hakkınız olacak. Mevcut bakiyeniz de bu ekranda görüntülenebilecektir.

Image for post

İstediğiniz transfer tutarını belirleyin

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi örnek anlatımda seçilen transfer tutarı Maksimum olarak işaretlenmiştir. Fakat, siz istediğiniz gibi bu transfer tutarını ayarlayabilirsiniz.

Image for post

“Devam” butonuna basın

Resimde görüldüğü gibi ilk önce “transfer” butonuna basmanız gerekmektedir. Daha sonra ekrana bir onay kutucuğu gelecektir. Buradan da “devam”a tıklayabilirsiniz.

Image for post

Transfer işleminin detay ekranı

İşlemleri tamamlamanızın ardından transfer hakkında detaylar sunan bir sayfa açılacaktır. Transfere genel bakış, işlem maliyetleri, para yatırma onayı gibi seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bunlar tam anlamıyla gerçek maliyetleri yansıtmamaktadır. İşlem yürütülürken bu tutarların değişiklik gösterebileceğini unutmayın.

Image for post

Tahmini işlem ücreti sayfası

Yukarıda gösterilen ekranda devam butonunu tıklayarak ilerleyin. Karşınıza tahmini işlem ücretinin yazdığı bir sayfa açılacaktır. Buradan da “devam”ı tıklayarak ilerleyin.

Image for post

Ethereum ağına bağlı olmasınız

Ethereum ağına bağlı değilseniz sistem sizden bunu değiştirmenizi isteyecektir. Metamask cüzdanınızdan gerekli değişikliği halledebilirsiniz.

Image for post

Metamask Onayı

Blockchain sahibi olmadan önceki son adımda işlemlerin sonuçlanabilmesi için Metamask onayı istenecektir. Bunu onaylayın.

Image for post

Son kez “devam” tuşuna bastıktan sonra transfer işlemi için gereken onayların ve ayarların hepsini tamamlamış olacaksınız. Bu işlemin süresi ise yazının başında da bahsettiğimiz gibi POS köprüsü ile 7-8 dakika arasında sürecektir. Daha sonra ise Ethereum’dan Matic’e taşınmış olacaktır.

EASY Transferi için Adım Adım Yönergeler

EASY aktarımı da yukarıdaki işlemler ile oldukça benzerlik taşımaktadır. Eth cüzdanınızdan Matic V2 cüzdanınıza EASY aktarmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

Bu işlemler sırasıyla takip edildiğinde EASY token’lar Matic V2 cüzdanına aktarılacaktır.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.