CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

ABD Kripto Para Birimleri Hakkında Uyarıda Bulundu

ABD Kripto, ABD Kripto Para Birimleri Hakkında Uyarıda Bulundu

Açıklama ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından geldi. ABD kripto para birimleri hakkında uyarıda bulundu. Görevine yeni gelen Janet Yellen:

“Kripto para birimleri kötüye kullanılmasından dolayı giderek büyüyen bir sorun haline geliyor. Onlıne uyuşturucu kaçakçıları da dahil olmak üzere kirli işler yapan birçok kişi kara para aklama amacıyla kullanıyor. Terör faaliyetlerine akan paralarda da Kripto Para birimleri bir araç olarak kullanılıyor.”

Kripto Para Birimlerinin Riskleri Hakkında Uyarıda Bulundu

9 ve 10 Şubat tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı “Finansal Sektör Yenilik Politikası Yuvarlak Masası”na ev sahipliğinde bulundu. Hazine bakanlığı ilk kez yuvarlak masaya ev sahipliği yapıyor. Faaliyetleri ise, “Yuvarlak Masa, politikacıları ve özel sektörden düzenleyicileri bir araya getirir. Siyasal sorunların çözümü ve yeni teknolojilere kapı açmak için işbirliği yapılır, görüş alışverişinde bulunur.” şeklinde açıklandı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Janet Yellen yaptı. Burada ABD kripto para birimleri konusuna değindi. Pandeminin çevrimiçi hayatı hızlandırdığını ve birçok suçunda burada hayat bulduğunu söyledi. Kripto paraların kara para aklamada bir numaralı paravan olduğunu vurguladı.

Kripto para birimleri, gelişen teknolojinin bir parçası. Fakat bu kripto paraların ve sanal varlıkların kötüye kullanımı giderek büyüyen bir sorun haline geldi. Yeni teknolojinin gelecek için vaat ettiklerini görüyorum ama gerçekleri de atlamamak gerekir. Uyuşturucu satıcılarının para aklaması, terörizmin finanse edilmesi, kaçakçıların yolunu açması için kriptolar bir aracıdır.

Etkinlikteki katılımcılara da çağrıda bulundu. Fed’de çalıştığım zamandan beri şirketleriniz bu suçlarla ne kadar mücadele ettiğini biliyorum, dedi.

Janet Yellen’ın söylediklerinin yanında bir de gerçek rakamlar var. Hazine bakanının kripto paralar için yasadışı finansman olarak çalıştığını söylemesi bir yana dursun gerçek veriler bunu söylemiyor. Blockchain analiz firması Chainalysis’in hazırladığı rapora göre kripto paraların %0.34’lük kısmı yasadışı faaliyetler için kullanılıyor. Bu oran bizlere kara para aklama faaliyetlerinin çoğunun fiat para birimleri aracılığıyla yapıldığını işaret etmektedir. Bunların başında ise ABD doları geliyor.

Yellen, açıklamalarının ardından etkili bir düzenleme yapılacağını belirtti. ABD Senatörü Cynthia Lummis ise büyük bir kripto taraftarı. Yellen ile kripto para birimlerini konuşmak üzere bir araya geldiler. Lummis’in Yellen’ı ikna etmesi bekleniyor. Gelecek vaat eden bu teknolojiyi bir değer olarak görmesine ikna etmek isteyeceği çok açık.

Bizi Twitter’dan Takip Etmek için Linke Tıklayabilirsiniz..

Benzer Yazılar

Ethereum ve Bitcoin almak için neden şimdi en iyi zaman?

Hilal DERİN

Telos Blok Zinciri Afrika’da Kullanılacak

Yavuz Cem AKYOL

GRIN %51 Saldırısına Uğradı

Yavuz Cem AKYOL

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku