a
coinnet

Bankacılık Krizinin Ardından Önde Gelen Kripto Para Birimleri Büyük Ralli Yaptı

coinnet
coinnet

Bitcoin ve Ethereum geçen hafta yaşanan kripto bankacılık çöküşü sırasında yaşanan kayıpları fazlasıyla telafi etmiş durumda.

Art arda üç hafta süreyle kayıplar yaşandı. Ardından bu hafta piyasa değerine göre en büyük iki kripto paranın sahipleri için fiyatlar yeşile döndü.

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin (BTC) son yedi gün içerisinde %36 artış gösterdi ve şu anda 27.475$ civarında işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin, sektöre hizmet veren Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ın (SVB) her ikisinin de başarısız olduğu haberlerine tepkiyle yaklaşık olarak %10 değer kaybetti.

Sektörün 2 numaralı kripto para birimi olan Ethereum (ETH), gerileme döneminden önce olduğu yere geri döndü. ETH yedi gün içerisinde %27 artış gösterdi ve şu anda 1.818 dolardan el değiştiriyor.

Federal Rezerv ABD Hazinesi, FDIC Signature ve SVB’deki tüm mevduatları desteklemek amacıyla devreye gireceklerini açıklamasının ardından tüm kripto piyasası geçen pazar gecesinden itibaren tekrar canlandı. Bu söz Başkan Biden tarafından yinelendi.

Fakat kripto tamamen zarar görmeden canlanmadı. Sektör kripto dostu iki bankasını kaybetti ve şimdi FDIC’nin Signature Bank’ın olası alıcılarına bankanın kripto işini bırakmak zorunda kalacağını söyleyip söylemediği konusunda çelişkili raporlar dönüyor. Eski Massachusetts kongre üyesi olan Barney Frank, Federallerin kripto karşıtı mesaj göndermek için Signature’ı kapattığını iddia etti. Ayrıca hafta sonunda bir Reuters raporu Frank’in iddialarını doğrular gibi göründü. FDIC o zamandan beri Reuters hikayesinde yer alan iddiaları yalanladı.

İngiltere’de ise Maliye Bakanı olan Jeremy Hunt, İngiltere Maliye Bakanlığı olan HM Treasury’nin HSBC’nin SVB’nin İngiliz kolunu 1 Sterlin karşılığında satın alıp bankaya maruz kalan İngiliz işletmelerinin tamamını kurtarmak için kurtarma anlaşmasına aracılık ettiğini duyurdu.

Bu müdahalelere ek olarak bankacılık krizinin Avrupa’nın TradFi kurumlarına sıçrayabileceğine dair işaretlerin ortaya çıkmasının ardından yatırımcılar bu hafta kripto ve teknoloji hisseleri gibi varlıklara yöneldi. Credit Suisse çarşamba günü, likiditesini desteklemek için İsviçre Ulusal Bankası’ndan 54 milyar dolar kredi aldığını duyurdu.

Bu Hafta İlk 30 Kripto Para Biriminin Neredeyse Tamamı Yükseliş Yaşadı

Piyasa değerine göre ilk otuz kripto para biriminin neredeyse tamamı bu hafta önemli kazançlar elde etti. Fakat Bitcoin ve Ethereum dışında en büyük kazananlardan bazıları %33 artışla 6,39 $’a yükselen Filecoin (FIL), %22 artışla 1,24 $’a yükselen Polygon (MATIC), %28 artışla 22,30 $’a yükselen Solana (SOL) ve %25 artışla 344,76 $’a yükselen BNB oldu.

Circle tarafından çıkarılan dolara sabitlenmiş stablecoin olan USDC, şirketin kuşatılan bankalara maruz kalması konusundaki belirsizliğin sonrasında geçen hafta sonu sabitliğini kaybetti ve 87 sente kadar düştü. Kurtarma haberlerine tepki olarak bu hafta yeniden dengelendi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.