a

Bitcoin ETF Varlıkları, 2024 İlk Çeyrekte ABD Pazarına Hakim Oldu

coinnet
coinnet

Bitcoin ETF, 2024’te tüm kripto para birimi ortamını değiştirdi. Piyasaya yeni geleneksel yatırımlar için bir pencere yarattı. 

Geçen yıl, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından spot Bitcoin ETF’ler için iyimserlik, piyasayı 2021’den bu yana kaydedilmeyen yeni zirvelere gönderdi.

Bitcoin ETF’leri 11 Ocak’ta onaylandı. Yılın ilk çeyreği boyunca girişler ve fiyat artışları ile başarı kaydetti. Yeni bir Reuters raporu, Amerika Birleşik Devletleri pazarındaki Bitcoin ETF’lerine ve Yapay Zeka (AI) eğilimlerine doğru keskin bir eğilim gösteriyor.

Bitcoin ETF Pazarı Hakim Trendler 

Son üç ay, ihraççıların milyarlarca dolar kaydetmesiyle ETF’lere kayda değer akışlar gördü. Çoğu zaman, eskilerden tasfiyeler devam ettikçe yeni onaylanan ETF’lere fonlar akıyor. Bunun önemli bir nedeni, 11 Ocak’ta onaylanan yeni ürünlerin fiyat verimliliğiydi.

BlackRock, Vanguard ve State Street, varlıkların yaklaşık %75’i ile liderliği sürdürüyor. TrackInsight’ın verilerine göre, Fidelity Wise Origin Bitcoin Fonu şu anda yeni ürünlere yeni akışı işaret eden 10 milyar dolarlık varlığa sahip. Bu yeni pozisyonlar, Fidelity altındaki toplam varlıklarda %16’lık bir artışa yol açtı. ETF’lerin yanı sıra, yapay zeka hesaplama gibi diğer eğilimler, 2023’ün ilk çeyreğinde yatırımcıların tekniklerine hakim oldu.

Bitcoin ETF’lerin Kripto Piyasalarına Rallisi

Kripto para piyasası, 2022 ayı piyasasının bir sonucu olarak 2023’ün başında yeni düşük seviyelerden çıktı. Ayı piyasası, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gören 2021 boğa piyasasının sonuydu. 

Terra’nın stablecoin’inin çöküşü ve ardından FTX’in patlaması, Bitcoin ve diğer varlıklardan hızlı çıkışlara yol açtı. Ancak, ertesi yıl BlackRock’un Bitcoin ETF uygulamasının arkasında piyasada yenilenen iştah gördü.

Hareket, birkaç varlık yönetimi firması tarafından benzer hamleleri tetikledi. Ürünler için yaygın bir beklentiye yol açtı. Aralık ayında, Bitcoin fiyatı piyasaya kaydedilen yeni girişlerle 44.000 dolara ulaştı. Bitcoin ETF onaylanmasından sonra, varlığın fiyatı 72.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.