a
coinnet

Bitcoin Halving Öncesi Düzeltmesini Tamamladı Mı?

coinnet
coinnet

BTC’nin fiyatı dünkü en düşük seviyeden bu yana bir miktar toparlandı. Ancak haftalık ölçekte hala kırmızıda kaldı. Bitcoin halving öncesinde düzeltmenin geliş şekli oldukça sert oldu.

Kripto para piyasası, son iki gün içinde kırmızı bir Cuma ile başlayan ve ardından bir Cumartesi katliamı ile büyük bir düzeltme gördü. Sebepler hala tartışılsa da, gerçek şu ki toplam piyasa değeri bir noktada 400 milyar doların üzerinde oldu.

Bir sonraki Bitcoin Halving, tipik olarak gelecekteki fiyat artışları için bir katalizör olarak kabul edilir. Bunun blok üretimi %50 daha azaltılmadan önceki son önemli düzeltme olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor.

Bitcoin Halving Düzeltmesi Miydi?

Hafta sonu bildirildiği gibi, Bitcoin’in fiyatı ilk olarak 71.000 dolardan 65.000 dolara düştü ve başka bir ayak aşağı güneye, birkaç haftanın en düşük seviyesi olan yaklaşık 61.000 dolara geriledi.

İlk düşüş, ABD Merkez Bankası’nın son açıklamalarına atfedilirken, ikincisi Orta Doğu’da artan gerilim ve özellikle İran’ın İsrail’e karşı misillemesi ile ilgiliydi.

BTC yaklaşık on bin dolar düştü. Altcoinler, 24 ve 48 saatlik bir ölçekte çok sayıda çift haneli kaybedenle daha da fazla acı çekti. Toplam kripto piyasa değeri, Cuma sabahından bu yana yaklaşık 460 milyar dolar düşerek Cumartesi akşamı en düşük seviyesine geldi.

Tarih, BTC’nin fiyatının önceki yarılanmalardan da düzeldiğini ve bazı analistlerin bunu “normal” olarak nitelendirdiğini gösteriyor. Örneğin, BitMEX’in kurucusu Arthur Hayes de benzer bir şey öngördü.

Bitcoin Halving Olayı

Etkinlik her 210.000 blokta (yaklaşık dört yıl) gerçekleşir ve blok üretimini %50 azaltır. 19 Nisan’da tamamlanması gereken bir sonraki, ödüllerin blok başına 3,125 BTC’ye düştüğünü görecek.

Belirli bir varlığın üretim oranı düştüğünde, ona olan talep aynı kalırsa veya artarsa fiyatı yükselir. Belki de Bitcoin Halving her birinden sonra yukarı yönelmesinin nedeni de bu olabilir. Çoğu tahmin, BTC’nin önümüzdeki yıl içinde 150.000 ila 200.000 dolar arasında bir yere yükseleceğini öngörüyor.

Bununla birlikte, tarihin gelecekteki fiyat performanslarının bir göstergesi olmadığını bilmeliyiz. Kesin olarak bildiğimiz şey, Bitcoin Halving öncesinde sadece beş gün içinde 10.000 $ düştüğüdür.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.