a
coinnet

Bitcoin Madenci Hisseleri, Halving Öncesinde Düştü

coinnet
coinnet

Bitcoin madencileri, yaklaşan yarılanmanın bu hafta içinde planlanması nedeniyle hisse senedi fiyatlarında önemli bir düşüş yaşıyor. 20 Nisan’da dördüncü Bitcoin Halivng işlemi gerçekleşecek. Madencilik ödüllerini şu anda yaklaşık 200.000 dolar değerinde olan 3.125 BTC’ye yarı yarıya düşürecek. Halving öncesinde Bitcoin madenci hisseleri etkileniyor.

Bitcoin Madenci Hisselerinde Düşüş

Bitcoin madenciliğinin kilit oyuncuları olan Marathon Digital (MARA) ve Riot Blockchain’in (RIOT) hisse senedi fiyatları, düştü. Google Finance’ten alınan verilere göre, Şubat ayının başlarındaki zirve değerlerinden sırasıyla yaklaşık %53 ve %54 düşüşle önemli düşüşler yaşadı.

CleanSpark’ın (CLSK) hissesi 25 Mart’ta üç yılın en yüksek seviyesi olan 23.40 dolara yükseldi. Ancak o zamandan beri %38,1 oranında gerileyerek 14.48 dolara geriledi. Bu düşüşe rağmen, yıl boyunca neredeyse %250 oranında artışa devam ediyor. Valkyrie Bitcoin Madencileri borsa yatırım fonu (ETF) da sadece bu ay yaklaşık %28 düştü.

Nasdaq’ta listelenen Singapur’un Bitdeer Technologies (BTDR) ve Avustralya’nın Iris Energy (IRIS) gibi Bitcoin madenci hisseleri, Şubat ortasında yılın en yüksek seviyelerine ulaştığından bu yana sırasıyla %40,8 ve %47,6’lık önemli düşüşlere tanık oldular.

Madenciler Bitcoin’in Uzun Vadeli Büyümesi Hakkında İyimser

Zorluklara rağmen, Bitcoin madenci şirketlerinin CEO’ları, Bloomberg tarafından bildirildiği gibi olumlu bir görünüm sürdürüyor. Düşük maliyetli operasyonlar, ekipman verimliliğindeki gelişmeler ve yaklaşan yarılanmadan beklenen 10 milyar dolarlık yıllık gelir kayıplarını telafi etmeye yardımcı olabilir. Buna inandıkları kripto varlıklarına olan artan talep gibi faktörlere işaret ediyorlar.

Madenciler, BTC fiyatlarını yükseltmek için yeni spot Bitcoin ETF’lerinden gelen artan talebe güveniyor. Ocak ayında geleneksel varlık yönetimi firmalarının ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden bu yana Bitcoin önemli bir büyüme gördü. Bu fonlar, kripto topluluğunun ötesinde daha geniş bir yatırımcı tabanından önemli miktarda sermaye çekti.

Hashlabs Mining’in kurucusu ve baş madencilik stratejisti Jaran Mellerud, Bitcoin’in fiyatının yarılanmadan sonra yükselmeye devam etmemesi durumunda, ne olcağını söyledi. Mellerud bazı ABD’li madencilerin daha uygun elektrik maliyetlerine erişmek için operasyonları açık denizlere taşıması veya genişletmesi gerekebileceğini öne sürdü.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.