a
NFT

Bitcoin Madenci Satışları Düşük Kalıyor: Yükseliş Etkileniyor…

coinnet
coinnet

Bitcoin işlemlerindeki düşüş, Ordinals yazıtlarından ve BRC20 belirteçlerinden daha az aktiviteye bağlanabilir. Bitcoin madenci satışlarının düşmesi ise, varlıktaki yükselişe işaret etti.

Piyasa istihbarat platformu CryptoQuant tarafından yapılan zincir üzeri analizi, Bitcoin madenci gelen satış baskısının, işlem ücretlerindeki önemli düşüşe rağmen hafiflediğini ve düşük kaldığını buldu.

Firmanın en son haftalık raporuna göre, madenciler tarafından günlük olarak satılan Bitcoin paylaşıldı. Şu anda şirketlerin Kasım ve Aralık 2023’teki 800 BTC günlük satışlarından önemli ölçüde düşüşle 300 BTC civarında düşüş olduğu kaydedildi.

Bitcoin Madenci Satış Baskısı Düşük Kalıyor

Bitcoin madenci satış baskısı, halka açık en büyük madencilik firmaları yeniledikçe 2024’te düşük kaldı. Şirketlerin BTC holdinglerindeki bu artış, madenci karlılığının en az bir yılda en büyük miktarı kadar azalmasıyla geliyor.

CryptoQuant analistleri, madenci kar/zarar sürdürülebilirlik metriklerinin, bu firmaların Bitcoin ağındaki daha az işlem nedeniyle 2024’te “çoğunlukla aşırı derecede” az ödeme aldığını gösterdiğini söyledi. Bitcoin’in işlem sayısı, Aralık ayının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan günlük 731.000’den üç ayın en düşük seviyesi olan 278.000’e düştü.

Bitcoin işlemlerindeki düşüş, Ordinals yazıtlarından ve BRC20 belirteçlerinden daha az aktiviteye bağlanabilir. Bu, Aralık ayından bu yana %76 oranında düşen taproot adreslerini kullanan işlem sayısında da belirgindir. Raporda

Daha düşük işlem etkinliği ve özellikle yazıtlar ve BRC20 belirteçleri için daha düşük taproot adresi kullanımı, Bitcoin işlem ücretlerini aşağı yönde etkiler. Gerçekten de, toplam günlük Bitcoin ücretleri 15 Aralık’ta 560’tan 5 Şubat’ta 53’e düştü. Aynı zamanda taproot işlemleri de düştü.

BTC Yatırımcıları İyileşme Talep Ediyor

Bitcoin madenci satış baskısının hafifletilmesinin yanı sıra, varlık kısa vadeli sahiplerin ve yatırımcıların maliyet temeline doğru düştükçe BTC’nin fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskı azaldı. Buna ek olarak, kripto borsası Coinbase’in BTC fiyat primi, ABD’deki Bitcoin yatırımcılarından gelen talebin hafifçe toparlandığını gösteriyor.

Bununla birlikte, türev piyasalardaki alıcılar, önemli bir fiyat rallisini sürdürmek için yeterli kontrolü yeniden kazanmadılar. Satış emirleri hala hakimdir. Bu da alım-satım oranının sıfırın altında kalmasında belirgindir. Yine de, BTC’nin fiyatı son birkaç gün içinde birkaç bin arttı ve hatta Cuma günü 48.000 dolara yaklaştı.

CryptoQuant’ın analizi, birkaç gün önce BTC’nin fiyatındaki son düşüşü Bitcoin madencileri arasında bir satış çılgınlığına bağlayan bir Bitfinex raporuyla çelişiyor. Bitfinex, madencilerin yaklaşan Bitcoin yarılanma etkinliğine hazırlık olarak sermaye sağlamak ve altyapıyı yükseltmek için BTC rezervlerini boşalttığını söyledi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.