a
coinnet

Bitcoin ve Ethereum Vadeli İşlemleri Yükseliş Eğilimine İşaret Ediyor!

coinnet
coinnet

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi öncü kripto paralar vadeli işlem sözleşmelerinde “gelecek ayın” ve “bir sonraki ayın” fiyat farkının geçen hafta 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı bir dönemden geçiyor. Bu durum piyasanın yükseliş eğiliminde olduğuna işaret eden bir durum olan “kontango” olarak bilinmektedir.

Bitcoin ve Ethereum Bir Kez Daha Nadir Bir Model Sergiliyor

Son zamanlarda Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem piyasasında gözlemlenen bir sinyal, önde gelen kripto paralarda uzun pozisyon alımının ve kaldıraçlı yükseliş bahislerinin arttığını gösteriyor. Vadeli işlem sözleşmeleri, belirli bir gelecek tarihte önceden belirlenmiş bir fiyattan alım veya satım yapmak üzere yapılan yasal anlaşmalardır.

Kontango terimi, vadeli işlem fiyatının spot fiyatı aştığı durumları tanımlar ve genellikle yükseliş eğilimindeki bir piyasayı gösterir. K33 Research tarafından sağlanan verilere göre Bitcoin ve ETH vadeli işlem fiyatları geçmişte nadir görülen bir durum olan bir sonraki ayın sözleşmelerinde önemli bir pozitif primle işlem görüyor.

K33 Research’ün kıdemli analisti Vetle Lunde, CME’de güçlü bir yükseliş beklentisinin, uzun pozisyonların getiri primlerini artırdığını belirtti. CME vadeli işlem sözleşmeleri, 5 Bitcoin ve 50 Ethereum büyüklüğündedir. Şu anda Aralık ayında sona eren sözleşmeler ön ay sözleşmeleri olarak adlandırılırken, Ocak ayında sona erenler gelecek ay sözleşmeleri olarak adlandırılıyor.

Önümüzdeki ay ve bir sonraki ay Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem sözleşmeleri arasındaki haftalık fark, kısa süre önce yıllık bazda %1,5’e yükselerek 2021 boğa piyasasının başlangıcından bu yana ilk kez bu seviyeye ulaştı. Vetle Lunde’ye göre, bu kontango Pazartesi günü daraldı ancak hala yükseliş eğilimini gösteriyor.

Kontangodaki daralma, önceki gün Aralık vadeli kontratlardaki 7.000 Bitcoin ‘lik açık pozisyonun kapatılması ile gerçekleşti. Bu durum Bitcoin ‘de geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan bir modelin benzerini Ethereum ‘da gösteren birikimin silindiğini gösteriyor. Getiri primlerinin hala yüksek olması, CME’deki yatırımcıların yükseliş beklentisini gösteriyor.

Veriler

K33 Research’in verilerine göre, bu model geçmişte sadece dört kez görüldü, üçü boğa piyasası sırasında ve biri Mart 2020’deki koronavirüs çöküşünden sadece birkaç hafta önce. Kontangodaki genişleme, geleneksel piyasa oyuncularının uzun pozisyon almasından kaynaklanmış olabilir. Bu durum, geleneksel finansın vadeli işlemlerde ağırlıklı olarak uzun pozisyon aldığını gösteriyor.

Kontangodaki genişleme ayrıca vadeli işlem primlerinin nakit ve taşıma arbitrajına olan ilgiyi artırabilir. Bu strateji, kripto para alımını spot piyasada gerçekleştirip aynı anda vadeli işlemlerde kısa pozisyon açmayı içerir. Bu strateji 2020 ila 2021 boğa koşusu sırasında yatırımcılar arasında popülerdi ve fiyat dalgalanmalarından korunurken primden kâr elde etmeyi sağlar.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.