a
coinnet

BTC Düştü, Tasfiyeler Yarım Milyar Dolara Yaklaştı

coinnet
coinnet

Cuma günü büyük bir satış, hafta boyunca rekor ETF girişlerine rağmen Bitcoin’in 70 bin doların altına düşmesine neden oldu. Bitcoin fiyatı, güçlü ABD istihdam verileri ve piyasa duyarlılığını etkileyen GameStop hisse düşüşü nedeniyle bir saatte 300 milyon dolar kaybederek 70 bin doların altına düştü.

Bitcoin’in (BTC) fiyatı son bir saat içinde keskin bir şekilde düştü. 70.000 dolarlık destek seviyesinin altına düştü. Dik düşüş, güçlü ABD istihdam verileri ve kripto para piyasasındaki ruh hali üzerinde olumsuz bir etkisi olan GameStop’un hisse fiyatındaki düşüş de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerle ilişkilendirilebilir.

BTC Düşüşünde Öne Çıkanlar

  • Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine meydan okuduktan sonra 69K dolara düşerek son 24 saatte %2,5’lik bir düşüşe işaret ederken, ETH ve SOL sırasıyla %4 ve %7 düştü.
  • Coinglass’ın verilerine göre, bu çöküşler, Nisan ayından bu yana en büyük olan 450 milyon dolarlık tasfiyelerle sonuçlandı.
  • Bitcoin’in düşüşü, beklenenden daha güçlü bir istihdam raporundan sonra başladı ve bu da yakın faiz indirimleri umutlarını payaladı.
  • Meme odaklı finansta daha fazla düşüşün potansiyel bir sürücüsüydü. DOGE, SHIB ve PEPE gibi Memecoin’ler de %8, %10 ve %15 düştü.

Bitcoin Fiyat Piyasası Göstergeleri

Sonuç olarak, mevcut kriz Bitcoin’in piyasa göstergelerinde görülebilir. Bitcoin’e ait toplam kripto para piyasa değeri yüzdesini gösteren Bitcoin Hakimiyet metriği %1.04 artarak %53.69’a yükseldi. Bu, Bitcoin’in bir geri çekilmeden geçmesine rağmen, hala diğer kripto para birimlerinden çok daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Piyasa duyarlılığını gösteren Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi %1,28 azalarak 77’ye gerileyerek piyasa duyarlılığının hala ‘Açgözlülük’ bölgesinde olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, aşırı açgözlülük genellikle bir boğa piyasasının son aşamasıdır ve mevcut durumda belirgindir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.