Çin’in Eski Bakanından, Blockchain Yorumu

blockchain
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Çin’in eski bilim ve teknoloji bakanı Wu Zhongze, blockchain teknolojisi ile ilgili açıklama yaptı.

The Paper ile yaptığı röportajda Zhongze, blok zinciri teknolojisinin hala çok yeni olduğu ve yeterince olgunlaşmadığı görüşünü paylaştı.

Açıklamasının devamında Zhongze, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupalı devletler gibi ekonomik açıdan önde gelen ülkelerin, blok zinciri teknolojisine yatırım yapma açısından aynı düzlemde olduklarını belirtti.

Zhongze, yine de Çin’in blockchain teknolojisi ile ilgili donanım üretme, platform ve güvenlik hizmetleri, endüstri yatırımı ve finansal gelişmeler de dahil olmak üzere blok zinciri teknolojisini geliştirme ile ilgili bir dizi sektörde ilerlediğini kaydetti.

“Blockchain teknolojisinin ve endüstrisinin getirmiş olduğu yenilikçi gelişim ile kullanılan uygulamalar daha stabil hale geliyor. Ayrıca endüstri alanında teknolojinin kullanımı daha da artmaya başlıyor. Blok zinciri teknolojisinin, gelecekte ekonomik büyüme ile ilgili oldukça paralel bir yapıda ilerleyeceği tahmin ediliyor.”

Eski bakan, Çin‘in blockchain altyapısının “hızlı ilerlemesi” olarak adlandırdığı çalışmada, blok zinciri teknolojisinin 5G, yapay zeka, veri merkezleri ve endüstriyel internet gibi yeni teknolojileri entegre etmek ve geliştirmek için yeni fırsatlar yaratacağını dile getirdi.

Blockchain teknolojisi, hem kamusal alanda hem de özel sektörde önemini arttırmayı her geçen gün sürdürüyor. Securities Daily tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Çin’in halka açık şirketlerinin, blok zinciri teknolojisine milyon dolarlar harcadıklarını ortaya koydu.

Çalışma, 2016 yılından bu yana blok zinciri teknolojisini kullanan 23 şirket arasında yapıldı. Ortaya çıkan rakamlar, şirketlerin elde etmiş olduğu gelirlerin ortalama olarak %20’sinin blockchain teknolojisini geliştirmek için harcandığını gösteriyor.

Blockchain Nedir?

Blockchain, ya da Türkçe karşılığıyla blok zinciri, kripto teknolojisinin temeli olarak ifade edilebilir. Teknolojinin temeli, 90’lı yıllarda kriptografi uzmanları Stuart Haber ve Scott Stornetta tarafından atılmıştır.

Blok zinciri bilgisayar terminolojisinde birbirine zincir halinde bağlanmış olan blokları ifade eder. Bu bloklar bir araya gelerek sürekli büyüyen bir işlem kayıt defterini oluştururlar. Blokların yapılan işlemleri kayıt altında tuttuğu depoya ise dijital defter adı verilmiştir.

 

Kaynak: CoinTelegraph

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998