CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

COCOS-1080 Standardı ile Oyunlar Arası Varlık Geçişi

cocos-1080 standardı, COCOS-1080 Standardı ile Oyunlar Arası Varlık Geçişi

NFT kavramı son dönemlerde piyasada oldukça önemli bir etki yarattı. Herhangi bir piyasada kavramları yeteri kadar kavramak ve uygulamaya geçirmek, diğerlerinden bir adım önde olmamızı sağlayacaktır. Cocos-BCX ekibi, 2017 yılındaki kuruluş aşamasında oldukça önemli bir projeyi de hayata geçirdi. Esas adı BCX-NHAS-1808 olan veya Cocos-1080 olarak da bilinen homojen olmayan dijital varlık standardı piyasaya yeni bir soluk getirdi. En basit tabiriyle Cocos-1080 standardı, birleşik ve genişletilebilir dijital varlık standartları ile spesifikasyonlar sunmaktadır. Bu sayede, yeni varlık tabanlı iş modelleri ve dijital varlıklara tüm dünyanın görüşü ile desteklenen bir ekonomik sistem ortaya çıkmaktadır. Oyun geliştiricileri için uygun bir ortam sunma özelliği ile blockchain oyunlarının zincir üzerinde gelişmesine olanak tanır.

cocos-1080 standardı, COCOS-1080 Standardı ile Oyunlar Arası Varlık Geçişi
Cocos-BCX, Cocos-1080 standardı tanıtımı

Birbirlerini Etkilemeyen Birden Fazla Oyun!

Cocos-1080 standardı özellikle oyun endüstrisi için çok önemli bir adım olmuştur. Cocos-BCX’in bu özelliği ile açık ve koşullu varlıklar desteklenmektedir. Dijital varlıklar aynı anda farklı oyunlar arasında aktarılabilir. Oyunlar arasındaki akış varlıklara “domain” özelliği vermektedir.

Domain alanları korunur. Her domain; yalnızca kendisinden sorumlu olduğu, oyun dünyasının özel veri alanını temsil eden en az bir sözleşmeye bağlıdır. Farklı domain’lerdeki veriler birbirlerinden okunabilmektedir. Fakat, yetki tanımlanmadığı sürece yeniden yazma gibi bir durum söz konusu değildir.

Geleneksel ve şimdiye kadar alışık olduğumuz oyun türlerinde bu tür bir akış gerçekleşmemektedir. Blizzard tam bir World of Warcraft yarattıysa, dünya görüşünün bütünlüğü benzersiz olarak tanımlanabilir. Ancak, oyuncular “World of Warcraft” ve “Heartstone” a bir hesapla giriş yapabildikleri halde, “World of Warcraft” ta yakalanan bebekler “Heartstone” da kart haline gelmeyecektir. COCOS-1808 standardı bu tür hayali alanı destekler. “World of Warcraft” da “Frostmourne” elde ederseniz, bunu “Heartstone” da bir destek kartı olarak kullanabilirsiniz.

cocos-1080 standardı, COCOS-1080 Standardı ile Oyunlar Arası Varlık Geçişi
Zincir üzerindeki oyun varlıklarının geçişine örnekler

Cocos-1080 standardı, farklı oyun dünyaları arasındaki varlık akışını desteklemektedir. Örnekler ile açıklamak gerekirse Heroes of the Storm adlı oyun; World of Warcraft, Dark World, StarCraft ve Overwatch ile uyumludur. Cocos-1080 standardında uyumluluk ve göreli öznitelik kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar sayesinde, iki oyun arasındaki sirkülasyon, diğer oyunları etkilemeyecektir. World Wall sınırlandırılması, Heroes of the Storm’daki Frostmourne’un “World of Warcraft” ile “Ashbringer” tarafından kesilmesini de engelliyor.

Cocos-1080 standardının tanımladığı kusursuz denilebilecek kurallar bütünü, oyun geliştiricileri için özel bir ortam yaratır. Geliştirme gücünden mümkün mertebe en yüksek tasarruf sağlanabilir. Özellikle, Blockchain teknolojisini kullanmak isteyenler için çok önemlidir. Düşük geliştirme maliyetleri, geliştirme esnasındaki iş gücü ve fonların oyun geliştirmede tam verimle kullanılabilmesini sağlamaktadır. Böylelikle farklı kollara da ayrılabilir. Sahneler farklı ortamlarda dolaştırılabilir. Bu özellik ile planlama baskısı geliştiricilerin üzerinden kalkar. Oyunun akışını ve etkinliğini arttırmak için geliştiriciler arası paylaşım yapılabilir.

Kısacası, Cocos-1080 ile geliştiriciler arasında bir paylaşım ortamı sunulmaktadır. Maliyetler, iş gücü, fayda ve daha birçok şey paylaşıma açılır.

Daha Zengin Varlık Sirkülasyonu ve Kullanım Modelleri

Cocos-1080 standardı, oyuncuların oyunlarda kazandığı varlıklara tam anlamıyla sahip olmasını garanti etmektedir. Ancak oyunlarının varlıklarının domain’leri üzerindeki etkisi, oyun sahibinin verdiği yetkiler ile sınırlıdır. Bu da veriler üzerinde herhangi bir usulsüzlük yapılmasını engeller.

Geleneksel ve alıştığımız oyun tiplerinde, oyuncu varlıkları ile oyuncular arasındaki bağ pamuk ipliği gibidir. Varlıklar oyuncuların hesabına yatırılır. Oyun geliştiricileri ve bakım kontrol ekibi bu varlıkların değerini belirleyebilir veya duruma göre tamamen silebilir. Oyun herhangi bir nedenle durdurulduğu zaman, oyuncular varlıkları üzerinde herhangi bir hak iddia edemezler. Cocos-1080 ile bu varlıklar tamamen kullanıcıya aittir. Oyun kapatılsa bile varlıklarını başka oyunlara aktarabilirler. Bu durumda da kayıplar en aza indirilmiş olur.

Tasarım esnasında eklenen başka bir özellik de varlık haklarının paylaşılmasıdır. Bu durum tamamen kişiselleştirilebilir. Kullanım hakkı, kullanıcının varlığın işletim yetkisinin çoğuna sahip olup olmadığını belirler. Mülkiyet hakkı, kullanıcının varlığı çalıştırma yetkisi hakkında seçenek sunar. Gerçek sahiplik, temel işlem hakları ve belirli işlemler, devam etmek için mal sahibinin ve kullanıcının ortak yetkilendirmesini gerektirebilir.

Varlık sahibi, bazı domain verilerini silebilmektedir. Herhangi bir oyunda güçlendirme hatası fark edildiğinde, oyuncu oyun içerisindeki bir ekipman üzerindeki etkisinden vazgeçmek isteyebilir ve domain’i silebilir. Bu işlem oyuncunun diğer ekipmanlar üzerindeki etkisini etkilemez. Diğer veriler aynı tutularak belirli varlıkların domain’leri üzerinde işlem yapılabilmektedir.

Cocos-1080 Standardı, Geleneksel Sistemden Farklı Olarak Birçok Özellik Tanımlar

Yetkilendirme sisteminin iyileştirilmesiyle birlikte, geliştiriciler COCOS-1808’i geleneksel zincir/sözleşme sistemlerinin yapamayacağı aave, rehin, piyon gibi iş mantığını kolayca uygulamak için kullanabilirler.

Rehin işlemini mantıksal olarak kabul eden bir geliştirici, sözleşmede bulunan rehin işleminin her maddesini tanımlar. Rehin işlemi tam anlamıyla uygulanmaya başlandığında OP sahipliğini değiştirme ve genel OP işlemi gibi kombinasyonlar ile çalışmaya başlamaktadır. Rehin süresi dolduğunda, kullanma veya zaman sınırı içinde kullanımda mülkiyeti iade etme hakkı bulunmaktadır.

Cocos-1080 standardı ile geliştiricilerin tek sınırları hayal güçleridir. Bunu bir araba örneği ile açıklayalım. Örneğin bir araba oyunu geliştiriyorsunuz. Garaj kısmını oyunculara kiralayabilirsiniz. Bu sayede geliriniz artar. Oyuncular da gelir elde etmek için yeni kişiler işe alabilirler. Bu sayede hem kullanıcı sayısı artacak hem de geliştiricilerin maddi anlamdaki kazançları artacaktır.

Cocos-1080 Üstün Güvenlik Özellikleri

Varlıkların bulunduğu bölümlerde özel güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Cocos-BCX, veri yapısı ve işleminde çeşitli iyileştirmeler yapmak için yola çıktı. Bu amaç üzerine Cocos-1080 standardının zincir üzerinde ilk tanımlanmasının yapılması ve akıllı sözleşmeler ışığında gidilmesi gerekmektedir.

Cocos-BCX’in yapısına göre varlıkların verileri ve mantıksal yapısı birbirlerinden ayrılmıştır. Bu sayede varlık sahibinin, oyuncunun kendisi olması sağlanmıştır. Cocos-BCX bünyesinde, homojen ve homojen olmayan varlıkların akıllı sözleşmeleri için farklı depolama ortamları tasarlanmıştır. Bu sayede veri dolaşımı tüketimi azaltılır, zincir verimliliği artar ve zincirler arasındaki iletişim kolaylaşır. Fakat en önemli avantajı, güçlü bir veri güvenliği sağlamasıdır.

Oldukça özel işlemlerin yapılacağı durumlar için oyun geliştiricilerinin kimlik doğrulaması içeren sözleşmeler yürütmesi mümkündür. Bu sayede, yalnızca gerekli şartları sağlayan kişiler dahil edilebilir. Hacker saldırılarının da önüne geçilmiş olur.

Sözleşmeler için Cocos-BCX, domain tasarımı kullanılabilmektedir. Başka bir biçimde açıklamak gerekirse, Cocos-1080 varlık genişletme verilerindeki tüm domain verilerini alabilir. Ancak, değişiklik yapma yetkisi mevcut sözleşmenin yer aldığı domain ile sınırlanmıştır. Bu konuyu bir örnekle açıklayalım. Örneğin Onmyoji, Decisive Battle in Peace Beijing’deki öznitelik verilerini indirebilmektedir. Fakat, desteklerde oluşabilecek herhangi bir değişiklikten yalnızca Onmyoji etkilenecektir.

Sonuç Olarak…

Cocos-1080 standardı ile oyun endüstrisi yeni bir soluk kazanmıştır. Bu standart ile, varlıklar kullanıcılara aittir ve varlıkların tam anlamıyla güvenliği sağlanmaktadır. Oyunlar arasındaki akış desteklenir ve bu durum oyundaki dengeleri değiştirmeyecektir. Oyun geliştiricilerinin fiziki anlamda tasarruf yapmalarını sağlar ve bu sayede de daha kusursuz oyunlar ortaya çıkar. Blockchain üzerinden oyun geliştirmek ve oyun oynamak isteyen kişilere güzel bir örnek oluşturur. Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde pozitif bir döngü meydana gelir.

Benzer Yazılar

[AMA Özeti] NFT DeFi Buluşması: COCOS’un Aya Giden Roket Yolu..

Kasım ERTAŞ

Cocos-BCX, 2021 Mart Ayı Aylık Raporu

Hilal DERİN

SINOVATE, Star Cradle Public Testnet Cüzdan ve Kılavuzları yayınlandı

Kasım ERTAŞ

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku