a
coinnet

ETF Kararı Yaklaşırken Bitcoin ‘de Açık Pozisyonlar 18 Milyar Doları Geçti!

coinnet
coinnet

Bitcoin (BTC) pozisyonları 22 Aralık 2023 tarihinde 18 milyar doları aşarak görülmemiş seviyelere yükseldi, önder kripto Bitcoin yatırımcıları riski azaltmak amacıyla ve özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) kararını beklerken, BTC için gelecekteki fiyat hareketleri üzerine spekülasyon yapmak için BTC açık pozisyonlarına yöneliyor.

Yatırımcılar Bitcoin Pozisyonlarına Akın Ediyor

Aralık 2023’te, Bitcoin açık pozisyonları rekor seviyeye ulaştı. Bitcoin açık pozisyon ticareti belirli bir tarihe kadar belirlenmiş bir fiyattan temel bir varlığı satın alma ya da satma yükümlülüğü olmasa da, pozisyon sözleşmelerini satın almayı ya da satmayı içerir.

Yatırımcılar BTC fiyat değişimlerini tahmin etmek veya mevcut varlıklarını potansiyel fiyat dalgalanmalarına karşı korumak amacıyla opsiyonları kullanmaktadır. SEC’in 10 Ocak 2023 tarihine kadar spot Bitcoin ETF’si hakkında vereceği karar, birçok rapora göre BTC tüccarlarının yatırımlarını olası dalgalanmaya karşı korumak için açık pozisyonları kullandığını göstermektedir.

Fiyat Hareketinde SEC Kararı Önemli

Olumlu bir SEC kararı fiyat artışına neden olabilirken, olumsuz bir karar düşüşe yol açabilir. Yatırımcılar portföylerini olumsuz fiyat değişikliklerine karşı korumak amacıyla opsiyonları kullanmayı hedeflemektedir. 22 Aralık 2023 tarihinde, Bitcoin opsiyonlarındaki açık faiz yaklaşık olarak 18,33 milyar dolar olarak kaydedildi.

23 Aralık 2023 tarihine kadar, BTC pozisyonlarındaki açık faiz 17,55 milyar dolar değerindeydi. Yılın son çeyreği yani Ekim, Kasım ve Aralık ayları, BTC tarihindeki en yüksek açık pozisyon hacmine sahne olmuştur. Kayıtlar Ekim ayında 36,27 milyar dolar, Kasım ayında 36,16 milyar dolar ve Aralık ayında 34,47 milyar dolar gibi önemli bir rakamın gerçekleştiğini göstermektedir.

Falconx’un türevler departmanının başındaki Ryan Kim, Bloomberg’den David Pan’a yaptığı açıklamada; “En son ralli, kaldıraçlı/spekülatif para tarafından yönlendiriliyor,” dedi. Kim; “Bu tüccarlar, her iki yönde de büyük bir harekete bahis oynayarak, kaldıraçlı uzun pozisyonlarını bazı (Bitcoin) satışlarıyla korumak için prim harcamayı akıllıca buluyor olabilirler,” şeklinde ekledi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.