a

Ethereum Geliştiricisi: Büyük Miktarda ETH Yakacağız

Uzun zamandır beklenen bir işlem Ethereum ‘un gas fee/işlem ücreti mekanizmasını yeniden şekillendirecek. Bu işlem, büyük miktarda ETH yakımı ile sonuçlanacaktır.

Kısaca söylemek gerekirse;

Bir Ethereum geliştiricisi bugün EIP Gelişim ve Yenilik Programı) -1559’un planlandığı gibi uygulanacağını söyledi.

Bu planın uygulanması sonucu esnek bloklar, daha güvenlik bir zincir yapısıyla deflasyonist bir ETH meydana getirecek.

Ethereum Core geliştiricisi Eric Conner, bugün çok beklenen bir Ethereum İyileştirme Önerisi olan EIP-1559’un uygulanmasının sonunda gerçekleşeceğini ve sonuç olarak “çok büyük miktarda ETH” yakımı göreceğimizi söyledi.

“EIP-1559 gerçekleşecek. O zaman çok fazla ETH yakacağız, ” diye tweet atan Conner, bu hareketin yeni ETH tokenlerinin“ sıfırdan negatife ”çıkarılmasını sağlayacağını ekledi.

Uygulandığında, EIP-1559 daha iyi bir kullanıcı deneyimi, daha sıkı güvenlik özellikleri, işlemler için daha büyük bloklar (gerektiğinde) ve Ethereum blok zinciri tarafından işlenen her işlemden sonra ETH’nin yakıldığını görecektir. Bu, mevcut mekanizmadan farklı özellikler göstermektedir.

Mevcut haliyle, Ethereum kullanıcıları kendi gas fee/kesim ücretlerini manuel olarak belirleyebilirler.

Bununla birlikte, bu fırsatçı ve zengin kullanıcıların daha yüksek gas fee/işlem ücreti ödeyerek daha avantajlı olmasına izin verir ve iki önemli soruna neden olur: ağ tıkanıklığı ve Ethereum kullanımı için çok yüksek ücretler.

Bu tür dezavantajlar, ağın benimsenmesini ve büyümesini sınırlar. Ancak EIP-1559 kritik bir değişiklik getiriyor. Teklif kapsamında ağ, otomatik olarak ağ etkinliğine uyum sağlayan bir “BASEFEE/TEMEL ÜCRET” fiyatı önerecek, tüm işlemler için belirlenmiş bir oran sunacak ve fırsatçı kullanımın tüm ağı tıkamasını önleyecektir.

Aynı zamanda bu durum beraberinde deflasyonist bir unsur da getirir. Gas fee/kesim ücreti harcandıkça, bu miktardaki ETH’nin büyük bir kısmı yakılarak token arzı azalır. Böyle bir hareket aynı zamanda Ethereum ağının en yaygın eleştirilerinden birine de hitap ediyor, toplam arzının (şu anda) sınırlandırılmamış olması.

EIP-1559’un azalan arz önerisi, muhtemelen yatırımcılar için en çekici özelliklerden biri olacak. Yatırım şirketi BlockTower Capital’in CIO’su Ari Paul, bu yılın başlarında şu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: Arzın kullanımın bir fonksiyonu olarak azaltılması, platformdaki her türlü faaliyetin katman-1 [blok zincirleri] için neden uzun vadeli yatırımcılara fayda sağlayacağına dair basit ve ikna edici bir hamledir. Bu hamle, çeşitli Ethereum sahipleri açısından bir sonraki büyüme düzeyi için gerekli olacak.

Beklentiler harika görünse de, EIP-1559 sonunda var olan tüm ETH’yi yakmayacaktır. Program, Ethereum’un mevcut iş kanıtı tasarımı için geçerlidir ve bu tasarımın kendisi bir Proof-of-Stake ağına geçiş yapmaktadır. Bu çok aşamalı değişim, madencilerin ağdaki işlemleri doğrulamak için kendi Ethereum düğümlerini çalıştıran “stakerlar” lehine gevşediğini görecektir.

Kaynak: https://decrypt.co/52157/ethereum-developer-we-are-going-to-burn-a-lot-of-eth

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.