CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

FED Başkanı’ndan Bitcoin Yorumu Geldi

FED, FED Başkanı’ndan Bitcoin Yorumu Geldi

Bitcoin, yatırımcıların güvenini sarsan 2018 yılındaki düşüşünün ardından geçen yıl neredeyse dört katına çıktı ve 34.000 dolara yükseldi. FED başkanı Jerome Powell da, Princeton Üniversitesi tarafından düzenlenen web seminerine BTC ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bitcoin’deki devasa yükseliş, Tesla hisselerindeki artışla uyum içindeydi. Bu, ABD Federal Rezervi tarafından piyasaya aktarılan büyük teşvik paketlerine bağlanabilir.

Uzmanlar, “parabolik yükselişi kısa vadede sürdürülemez” olduğu için Bitcoin balonunun yakında patlayacağını savunuyorlar. İngiltere finans düzenleyicisi, Bitcoin’lerin değişken doğası hakkında açıklamalarda bulundu ve ona yatırım yapmak isteyen insanların paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiğini söyledi.

FED Başkanından “Daralma” Söylemi

Federal Rezerv, 2021’in sonlarında veya 2022’nin başlarında yapılması planlanan devasa varlık alımlarında olası bir “daralma” olacağını ima etti. Jerome Powell, kurumsal firmaların da bu furyaya katılacağına inanıyor.

Pandemi süreci nedeniyle merkez bankaları tarafından kontrolsüz bir şekilde basılan para nedeniyle enflasyon önemli ölçüde artmış durumda. Bu olay sebebiyle birçok kurumsal yatırımcı ve birey 2020 yılında Bitcoin’e yöneldi. Teşvikin azaltılması veya “azalması”, 2017-18’de olduğu gibi Bitcoin’in benzer bir düşüşüne yol açabilir.

Kripto piyasası, mavi çipli hisse senetlerine kıyasla dalgalanmalarla güçlü bir şekilde dalgalandığından, “daralma” piyasayı olumsuz etkileyecek ve türbülansa neden olacaktır. Bu, Bitcoin’in piyasa değerinde yaklaşık 170 milyar dolar kaybettiği Pazartesi günü kripto piyasasında yaşanan son düşüşle görülebilir.

Geri Dönüş Zor Görünüyor

Uzmanlar, FED geri dönüşünün olası olmadığını, çünkü bunun ekonomiyi felce uğratacağını ve ikinci bir resesyona sürükleyeceğini söylüyorlar. Geçmiş durgunluk tarihinden bir ders alalım:

Bir ekonomik krizin ortasında olan ülkeler genellikle mali vidalarını sıkarlar. Finansal çalkantı zamanlarında bankadan nakit para çekmek gibi temel şeyleri yapmalarını engelleyen, nüfuslarına sermaye kontrolleri dayatırlar. Bazı insanlar, düzenleyici kurumların uyarılarına rağmen alternatif bir para birimi olarak bitcoin’e yöneliyor.

Danny Bradbury

,2020 yılının Nisan ayı sonlarında, dünyanın önde gelen para otoritelerinin (G7 ülkeleri için merkez bankaları olarak anılır) yaklaşık 1,4 trilyon dolarlık finansal varlık satın aldığını Bloomberg duyurmuştu. Avrupa Merkez Bankası, Japonya Bankası ve İngiltere Merkez Bankası nicel genişleme programlarının uygulanmasına katıldı. Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya merkez bankaları, koronavirüs tehdidi küreselleştikçe 2020’de o ay boyunca bu tür ilk politikalarını başlattı.

Kaynak: Crypto Politan

Benzer Yazılar

Binance CEO’su CZ: ”Yeni Teşvik Paketi Bitcoin’i 100 Bin Dolara Taşıyacak”

Doğan Şahin

Tesla Durmak Bilmiyor

Sezer

Uzmanı Açıkladı: Bitcoin Halving Sonrası Boğa Koşusu Gelecek Mi?

Doğan Şahin

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku