a
coinnet

Hollanda Mali Düzenleyicisi MiCA Kapsamında Kripto Sektörü Hakkında Sert İfadelerde Bulundu

coinnet
coinnet

Hollanda mali düzenleyici kurumu gevşek Avrupa kurallarına rağmen Hollanda kripto varlık sektörüne karşı sert bir tutum sürdürmeyi planlıyor. Sektörü denetleyen kurum başkanı kripto para sektörünün iyi haber olduğunu düşünmüyor ve bu doğrultuda bir makalede kusurlarını vurguluyor.

Hollanda Finans Otoritesi Başkanı Kripto Paraların Anlaşılması Zor ve Dolandırıcılığa Açık Olduğunu Söyledi

Hollanda Finansal Piyasalar Otoritesi (AFM) Başkanı olan Laura van Geest, ekonomi gazetesi Het Financieele Dagblad’da kripto para birimlerine ayrılan köşesinde Batı’daki pek çok ülkenin dijital varlıklar hakkında dizginleri sıkılaştırdığını söyledi. Fakat tam bir yasağın hayal edilmesinin zor olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra AB’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) mevzuatıyla ilgili müzakerelerin son aşamasındaki sıkılaşmaya rağmen yaklaşmakta olan düzenlemelerin dijital birimlerde mevcut finansal ürünler için olanlardan daha az katı kaldığını belirtti:

”Kripto paraların iyi haber olduğunu düşünmüyoruz. Anlaşılmaları zor, aldatma, dolandırıcılık ve manipülasyona karşı savunmasızlar.”

Laura van Geest daha sonrasında eleştirmenlerin genel olarak yaptığı gibi, dijital varlıkların değerinin esas olarak spekülasyona dayandığına ve fiyatların önemli bir ölçüde dalgalanabileceğine dikkat çekti. Bu doğrultuda; “Biz görüşümüzü saklamadık. Finans sektöründeki taraflar sorumlulukları konusunda bilinçlendirildi ve tüketiciler riskler konusunda uyarıldı.” diye de ekledi.

AFM’nin kendi tahminlerine bakılırsa Hollanda’daki kripto sahiplerinin sayısı 2 milyonun biraz altında. Bunların çoğu 1.000 €’dan daha az miktarda yatırım yapıyor. Van Geest dijital para dünyasıyla ülkedeki geleneksel finans sektörü arasındaki bağlantının halen sınırlı olduğu konusunu da kabul etti.

MiCA Konusunda Anlaşmaya Varılmıştı

AB kurumları ve üye devletler 2022 yılında MiCA konusunda anlaşmaya varmıştı. Söz konusu anlaşma 27 üyeli blokta kripto hizmet sağlayıcıları için kurallar getiriyor. Ayrıca ortak pazarda faaliyet göstermek amacıyla düzenleyici onaya ihtiyaçları olacak. Hollanda finans otoritesi başkanı şu ifadelere yer vererek ısrarcı bir tutum sergiledi:

“O zaman diğer ülkelerle rekabet edebilmek için denetimimizi en düşük seviyeye mi indireceğiz? Yoksa şöyle mi diyeceğiz; Hollanda lisansı için başvuran insanlar AFM’yi tam da sağlam imajımız nedeniyle mi ziyaret ediyor? Biz ikinci seçeneği seçiyoruz.”

Laura van Geest bu şirketler arasından bazılarının başka yere bakacağı ve farklı Avrupa yargı yetkisi yoluyla Hollanda pazarına girmeye çalışacağı anlamına gelse dahi Hollanda’nın bu yolu izlediğini vurguladı.

Van Geest, Belçika’nın eski Maliye Bakanı olan Johan Van Overtveldt’in hükümetleri kripto para birimlerini tamamiyle yasaklamaya çağırmasıyla ortaya çıkan makalesinde; “Düzenleyicilerin uyarıları kripto kışında gerçekleşti” ifadesine yer verdi. İki kripto dostu bankanın çöküşünü kapsayan mevcut bankacılık krizine atıfta bulunuyordu.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.