a
coinnet

Kripto Şirketleri Türk Depremzedeler İçin Destekte Bulunuyor

coinnet
coinnet

Depremin yaşandığı gün kripto para borsası olan Bitget 1 milyon Türk Lirasını Türkiye’deki depremzedelere yardım eden fonlara yönlendireceğini açıklamıştı.

Üstelik Bitfinex, Keet, Synonym ve Tether de Türkiye’de yaşanan depremin yaralarının sarılması amacıyla 5 milyon TL taahhüt etti. Fonlar bir basın açıklamasına göre kurtarma çabaları ve acil insani yardıma yönelik olarak taahhüt edildi. Şirketler Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Adana, Diyarbakır, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya gibi depreme yakalanan şehirlerin gelecekte yeniden inşa edilmesine yardımcı olmak için sürekli destek sağlamanın yollarını arayacaklar.

Ayrıca kripto borsası olan Gate.io da depremzedelere yardımcı olmak için 1 milyon Türk Lirası taahhüt etti. Platform üstelik Türkiye için fon toplamayı amaç edinen 1.000 NFT’den oluşan Türkiye Deprem Kurtarma Girişimi de kurdu.

Dahası Türkiye’nin ünlü rock yıldızı olan Haluk Levent afet yardımına yardımcı olan bir STK olan Ahbap için Binance Smart Chain, Ethereum ve Avalanche bağış adreslerini de yayınladı. Kripto araştırma şirketi olan Nansen tarafından takip edilen cüzdanlar şimdiye dek 2,8 milyon doların üstünde bağış almış durumda. Bunun %41’inden fazlası ise Avax şeklinde geldi.

Pazartesi günü son derece yıkıcı bir deprem Türkiye’nin güney ve orta kesimleri ile Suriye’nin batısını vurdu. Deprem bu bölgelerde yaygın hasar ve binlerce kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Kripto para birimleri düşük maliyetli, sınırsız, şeffaf ve hızlı işlemler sağlıyor. Tam da bu yüzden depremzedelere mali yardım ulaştırmanın giderek yaygınlaşan bir yöntemi haline geliyor.

2022 yılının Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından bankalar kısıtlayıcı tedbirler uygulamaya başlamıştı. Bu durum kripto varlıkları ülkedeki kuruluşlar için para toplamanın yararlı bir yöntem olduğunu kanıtladı.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.