a
coinnet

Sahte Omni Network ile Dolandırıcılar Rug Pull Hamlesi Yaptı

coinnet
coinnet

Dolandırıcılar, Omni Network’a benzeyen bir sahte token oluşturdu. Ethereum rolup’larını birbirine bağlamayı amaçlayan Omni Network token, lansmanını çevreleyen heyecandan yararlanmak için aynı adı taşıyan sahte bir OMNI yarattı.

Omni Network (OMNI), 17 Nisan 2024’te airdrop dağıtım ve borsa listelemesinden sonra piyasa değerinin %56’sından fazlasını kaybetti. Dolandırıcılar tokeni tekrar piyasaya sürdü. CoinGecko’ya göre, tokenin değeri son 24 saat içinde 53 dolardan 23 dolara düştü.

OMNI, Airdrop Dağıtımından Sonra Düşük Performans Sergiledi

Çarşamba günü Omni, 100 milyonluk toplam token arzının yaklaşık %3’ünü lansmandan önce blok zinciri ile etkileşime giren ilk benimseyenlere dağıttı. Airdrop tahsisi, platformun topluluğuna, EigenLayer’daki yeniden paketenlere ve Beacon’dakilere genişletildi.

Token dağıtıldıktan ve ticaret için Binance, ByBit, Bitget ve KuCoin gibi borsalarda listelendikten 60 dakikadan kısa bir süre sonra, değeri 53 dolardan %30’dan 39 dolara düştü.

Omni Network tokeni, piyasa değerinin airdrop’tan önce kaydettiği 560 milyon dolardan 245 milyon dolara düşmesiyle aşağı yönlü bir yörüngede devam etti. Şu anda 737 milyon dolarlık 24 saatlik bir işlem hacmine sahiptir.

Sahte Omni Network Token Rug Pulls Yatırımcı Fonlarıyla Çekti

Dolandırıcılar, Ethereum rolup’larını birbirine bağlamayı amaçlayan Omni token lansmanını çevreleyen heyecandan yararlanmak için aynı adı taşıyan sahte bir token olan OMNI’yi yarattı.

Bununla birlikte, dolandırıcılığı tespit eden ve ortaya çıkaran blok zinciri güvenlik şirketi PeckShield’e göre, proje “Rug Pulls”, tokenin değerinin %100 düşmesine neden oldu.

Sahte Omni tokenlerini içeren son olay, kripto endüstrisini rahatsız eden birçok benzer dolandırıcılıktan sadece biri. Geçen yıl, Magnate Finance kullanıcılara ait 6,5 milyon dolar ile yapıldı.

Benzer Olaylar Daha Öncede Yaşandı

Projenin geliştiricileri platformdan likiditeyi çıkardı ve token fiyatını sıfıra gönderdi. Magnate Finance, Coinbase’in Layer-2 ağı Base’de piyasaya sürüldü. Kullanıcılardan milyonlarca dolar kazanç sağladıktan sonra piyasadan çıktı.

Mart 2024’te, Bitcoin, Ethereum ve Solana blok zincirlerini birbirine bağlamayı vaat eden bir kripto projesi olan OrdiZK, bir Rug Pull gerçekleştirdi. Geliştiriciler aniden likiditeyi geri çekti. Tokenin değerinin %99 düşmesine neden oldu. Blok zinciri şirketi CertiK’e göre, dolandırıcılar bu sahte plandan 1,4 milyon doları cebe indirmeyi başardı.

Rug Pulls, geçen yıl endüstrinin hileli faaliyetlerde 1,7 milyar dolarlık kaybında önemli bir rol oynadı. Özellikle, dolandırıcılar, blok zinciri güvenlik firması Quantstamp tarafından bildirildiği gibi, halı çekme ve ilgili dolandırıcılıklar yoluyla 760 milyon dolar harcadı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.