a

Tesla ‘nın Bitcoin Kararı Elon Musk ile Jack Dorsey ‘in Görüşleri Etrafında Toplanıyor

Elon Musk, kripto paraların en büyük destekçilerinden birisi olarak, CEO’su olduğu Tesla şirketinin Bitcoin ile ödemeleri askıya aldığını 12 Mayıs gecesi açıklamıştı. Bu açıklama ile beraber dengesizleşen kripto piyasaları, aynı zamanda pek çok analist ve önemli kurucu isimler tarafından farklı yönleri ile ele alındı. Görüşlerin paylaşıldığı sosyal medya platformu Twitter, kurucusu Jack Dorsey tarafından atılan bir tweet ile daha ağır bir konu haline dönüşüyor. Dorsey ‘in paylaşımını ve detaylarını buradan inceleyebilirsiniz. Tesla Bitcoin kararı sonrası Elon Musk ve Jack Dorsey paylaşımları ile iki farklı görüş karşı karşıya geldi.

Fikir Ayrılıkları Neden Meydana Geldi?

Elon Musk ‘un paylaşımlarının kripto takipçileri tarafından eleştiri yağmuruna tutulması bir yana, aynı zamanda açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığı konusunda da önemli kaynaklardan veriler mevcut.

Öncelikli olarak Elon Musk aşağıdaki ilk tweet ile beraber Tesla’nın Bitcoin ödemelerini askıya aldığını duyurmuş, sonrasında gelen tepkiler üzerine gerekçe olarak bir tweet daha paylaşmıştı.

İlk paylaşımın ardından Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırmada ortaya konduğu üzere bu yıl Bitcoin’in elektrik kullanımı gelen tepkilere cevap olarak Elon Musk tarafından paylaşıldı.

Bu gelişmelere ek olarak Musk’ın görüşleri, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’e paralellik göstermekteydi. Yellen kripto varlıkların enerji tüketimine dikkat çeken ve gelecekte verimli bir konuma sahip olmayacağını düşünen isimler arasında.

Ancak bir diğer yandan Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Musk’un ve aynı düşünceye sahip olanların yanılabileceğini veriler ile oraya koyarak, farklı bir pencereden olaylara yaklaştı. Jack Dorsey’in ödeme platformu Square tarafından yayınlanan nota göre Bitcoin, gelecekte bol miktarda temiz enerjinin kapılarını açıyor. Orijinal metni detayları ile İngilizce olarak buradan okuyabilirsiniz. Özet olarak makale Bitcoin ‘in geleceğin temiz enerji tüketimi için nasıl bir fayda sağlayabileceğinden söz ediyor.

Lider kurucular arasındaki bu paylaşımlar ile beraber iki farklı bakış açısı meydana gelmiş durumda.

Tesla Neden Böyle Bir Karar Aldı?

Elon Musk ve Jack Dorsey arasındaki ilişki Tesla ‘nın Bitcoin ödemelerini askıya almasından daha öncesine dayanıyor. Musk’ın aldığı son duruş, pek çok kişinin aklına “Bitcoin yenilenebilir enerjiyi teşvik ediyor” şeklinde yapılan Jack Dorsey paylaşımına “Doğru” şeklinde verdiği yanıtı hatırlatıyor.

Bir diğer yandan yatırım firması AJ Bell’de bir finansal analist, Tesla’nın genel olarak çevre için karşılığını veren teknolojilere odaklanan bir endüstri trendi olan Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişimin (ESG) iyi tarafında kalmaya çalıştığını vurguluyor.

Son ve ek olarak Tesla’nın aldığı bu karar diğer Bitcoin kabul eden şirketleri zor duruma soktu. Güncel gelişmeler ile beraber enerji tüketiminin sağlıksızlığı masaya yatırılmış durumda. Doğru çizgide devam etmek adına şirketlerin daha dikkat olması gerekecek. Olayların gelişmesi esnasında Bitcoin’de henüz net bir kırılım gerçekleşmedi. Fiyat şuanda 49.000 dolar seviyesinde seyir ediyor. Güncel gelişmeleri ve fiyat hareketlerini tekrar aktarıyor olacağız.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:

TwitterFacebook.

Vitalik Buterin SHIB Coin’leri ile Hindistan’a Bağış Yapmaya Devam Ediyor

Singapur DBS Bank, Asya’nın İlk Kripto Güven Hizmetini Açıkladı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.