a

Bitcoin ETF Para Girişleri, Altın ETF’lerini Gölgede Bırakıyor

coinnet
coinnet

Spot Bitcoin ETF, geçen hafta önemli girişler yaşadı. Ancak bu durum altın ETF’i için geçerli değil. Altın ETF bugüne kadar 3,6 milyar dolarlık bir çıkış gördü. Geleneksel altından dijital altına yatırımımın kaydığı gösterildi.

Bitcoin ETF sınıfı, kısmen altın yatırımına modern bir alternatif olarak lanse ediliyor. Yeni Spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden bu yana, yatırımcı davranışında önemli bir değişim oldu. 11 Ocak’taki piyasaya sürülmelerinden bu yana milyarlarca dolar Bitcoin ETF’lerine para akışı yaşandı. Diğer yandan önemli miktarda para altın ETF’lerinden çıkış oldu.

Bitcoin ETF, Altın ETF’leri Gölgede Bırakıyor

Yönetim altındaki varlıklara göre en iyi iki altın ETF, SPDR Altın Hisseleri (GLD) ve iShares Gold Trust (IAU), net çıkışlara tanık oldu. 2024’te AUM’da 58 milyar dolarla başlayan GLD ve 26 milyar dolar ile IAU bu eğilimi yaşadı. Altın ETF’lerden çıkışlar, 10 Spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin ardından yoğunlaştı.

Bitcoin ETF’leri, piyasaya sürüldükten bir ay sonra yönetim altındaki yaklaşık 10 milyar dolarlık varlık biriktiren en büyük iki kişi ile büyük girişler çekti. Geçen hafta, yani 18 Şubat’tan 23 Şubat’a kadar, Spot Bitcoin ETF’leri haftanın ilerleyen saatlerinde önemli çıkışlara rağmen 777,79 milyon dolarlık giriş kaydetti.

Bununla birlikte, altın ETF’leri 608,24 milyon dolarlık net çıkış kaydetti. Bugüne kadarki büyük çıkışlara daha da katkıda bulundu.

BTC ETF Kurumsal Yatırımcının Dikkatinde

11 Ocak’tan 14 Şubat’a kadar olan dönemde yatırımcılar GLD’den yaklaşık 2,6 milyar dolar ve IAU’dan yaklaşık 507 milyon dolar çekti. Bu, her iki fonun da sağlam girişler yaşadığı bir önceki yılla tam bir tezat oluşturuyor.

ETF.com’da analiz edilen 14 altın ETF’den 11’i yılın başından bu yana net çıkışlar gözlemledi. Dahası, ETF.com’a göre, yılın başından bu yana altın ETF’leri 3,6 milyar dolarlık büyük çıkışlar kaydetti.

Önde gelen iki yeni Spot Bitcoin ETF’si, BlackRock’un IBIT’si ve Fidelity’nin FBTC’si, zaten kapalı uçlu bir fon olarak var olan Grayscale’in GBTC’si hariç, Ocak ayındaki ilk çıkışlarından bu yana toplu olarak yönetim altındaki yaklaşık 10 milyar dolar varlık topladı. GBTC’den gelen çıkışları hesaba katarken, Spot ETF’ler bir bütün olarak 5 milyar doların üzerinde net giriş gördü.

Bitcoin, Altının Piyasa Değerini Alabilecek Mi?

Kripto analistleri, Bitcoin’in altın piyasa değerini gölgede bırakmasını ve gümüşe yönelik yaklaşımı yansıtmasını bekledikleri için gelecekteki performansı konusunda iyimserler. Spot Bitcoin ETF ihraççısı Fidelity’nin Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer, Bitcoin piyasa değerinde büyük bir genişleme öngördü. Timmer, “parasal altın” piyasasının değerinin dörtte biri olan dikkate değer bir 6 trilyon dolara ulaşmasını öngörüyor.

Analizinde Timmer, toplam yer üstü altın rezervlerinin %40’ı olarak tahmin edilen parasal amaçlar için kullanılan altın segmenti ile Bitcoin’in potansiyel piyasa değeri arasında bir karşılaştırma çiziyor. 

Mücevher veya endüstrilerde kullanımı hariç, parasal altının şu anda yaklaşık 6 trilyon dolar değerinde olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle, kripto 6 trilyon dolarlık bir piyasa değerlemesine ulaştıkça Bitcoin fiyatı yükselirse, parasal altına kıyasla önemli bir kilometre taşı olacaktır.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.