a

Uniswap’ın Kurucusu Hayden Adams Kimdir?

2020 yılında, 24 saatlik işlem hacminde 426 milyon dolara ulaşarak, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Coinbase’i geride bırakan Uniswap, Merkezsiz Finans dünyasının en başarılı temsilcilerindendir. Projenin kurucusu Hayden Adams kimdir? Uniswap nasıl oluşturuldu? Ve Vitalik Buterin’in projeye katkıları yazının devamında değineceğimiz konular olacak…

Öncelikle;

Uniswap(UNI) Nedir? Ne İşe Yarar?

Merkezsiz Finans projeleri arasında en çok bilinen ve tercih edilen Uniswap, Ethereum tabanlı bir değişim sistemidir. İşlemlerini ERC-20 ile herhangi bir aracıya veya merkeze ihtiyaç duymadan yapabilen, eşler arası bir protokole sahiptir. Kullanıcıların Uniswap havuzlarına teminat olarak bıraktıkları varlıklarla pasif gelir elde edebilirler. İşlemlerde borsasının yerli kripto para birimi olan UNI kullanılmaktadır. Aynı zamanda UNI transfer ve yönetişim işlevlerine de sahiptir. UniSwap’ta madencilik yapılmaz. Bunun yerine havuzlara teminat olarak bıraktığınız bakiye kadar veya doğrudan fiat(Dolar,Türk Lirası) para birimleriyle satın alabilirsiniz.

Uniswap(UNI) Nedir? Ne İşe Yarar?

Geleneksel finans dünyasını merkezsiz ve daha güvenilir bir ekosisteme dönüştüren Ethereum, ve üzerine inşa edilmiş Uniswap, 2018 piyasa sürülmüştür. Bir otomatik piyasa yapıcı örneğidir ve geleneksel borsalara göre daha yüksek alım satım verimliliğine sahiptir.

Son dönemlerin en kazançlı araçlarına sahip olan DeFi projelerinin, başarılı bir uygulaması olan UniSwap, bir Ethereum geliştiricisi olan Hayden Adams tarafından kurulmuştur.

Hayden Adams ‘ın İlham Kaynağı

Hayden Adams Kimdir?

Ethereum’un geliştiricilerinden biri olan Hayden Adams, Uniswap’ı kurduktan sonra yaptığı açıklamalarla Vitalik Buterin’den bir hayli ilham aldığını belirtmiştir. Uniswap’ın son aşamalarında çeşitli projelerde de görev almıştır ve çalışmaları esnasında Vitalik Buterin ile iletişim halinde kalmıştır. Ek olarak Vitalik, projeye olan katkıları dışında “Unipeg” olarak projenin ilk ismine de koymuştur. Sonraki yıllarda projenin ismi UniSwap olarak değiştirilmiştir.

Kripto dünyasında kurucu isim olarak tanınmadan önce, Siemens’te mühendis olarak çalışmıştır. Ve New York’ta bulunan Stony Brook Üniversitesi’nden mühendislik lisans derecesiyle mezun olmuştur.

Güncel olarak yaratıcısı olduğu Uniswap’in üzerinde çalışmaktadır.

Kendisini Twitter üzerinden takip edebilir ve Linkedin profilinden kariyerini inceleyebilirsiniz. Ek olarak, Hayden Adams hakkında Youtube üzerinden pek çok röportaj ve sunum bulunmaktadır.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.