a

İspanya Merkez Bankası, El Salvador’u Bitcoin Konusunda Eleştirdi

İspanya Merkez Bankası, geçtiğimiz ay Bitcoin’i yasal para ilan eden El Salvador’a eleştiri getirdi. Banka, düzenlediği raporda stratejinin yanlış olduğunu belirtti.

İspanya Merkez Bankası, El Salvador ile ilgili bir rapor düzenledi. Banka, “Kripto varlıklarının yasal ihale olarak rolü: El Salvador örneği” başlıklı bir raporda, ülkenin Bitcoin’i yasal para haline getirirken izlediği yolun yanlış olduğuna değindi.

Şeffaf Bir Süreç İzlenmedi

İspanya Merkez Bankası tarafında hazırlanan raporda, El Salvador’un böyle bir karar alırken şeffaf bir süreç izlemediğini dile getirdi. Operasyon, Piyasalar ve Ödeme Sistemleri Genel Müdürlüğü’nden Sergio Gorjón tarafından yazılan metinde, El Salvador’un yolun başında birçok taahhütte bulunduğunu ve bu durumun yanlış olduğu ifadeleri yer alıyor. Yasal uygulama konusunda da eksikliklerin söz konusu olduğunun altı çiziliyor. İspanya Merkez Bankası’nın başlıca endişelerinden biri, projenin sergilediği görece şeffaflık eksikliği de rapordaki bir başka ifade olarak karşımıza çıkıyor. Raporda şunlar belirtiliyor:

“Projenin gerçekleştirildiği şeffaflık ve fikir birliğinin olmaması da bir diğer sınırlayıcı faktör olmuştur. Bu nedenle, başlıca küresel derecelendirme kuruluşları, El Salvador’un ülke kredi notunda aşağı yönlü bir revizyon yapmayı kabul etti”

El Salvador Örneğindeki Diğer Yapısal Sorunlar

İspanya Merkez Bankası, El Salvador ve Bitcoin konusundaki tutumunda farklı sorunlara da değindi. Bitcoin’i eğitimsiz, kripto meraklısı olmayan bir popülasyona sanal olarak zorlamanın riskli olduğunu belirten Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in görüşüne katıldı. İspanya Merkez Bankası vurguladı:

“Nüfusunun yüzde 50’den biraz fazlasının internet erişimi ve akıllı telefonların pazar payı yüzde 40’a zar zor ulaşan El Salvador, dijital eğitim düzeyi açısından Orta Amerika ülkelerinin en altında yer alıyor”

Ancak banka, terörizmi finanse etmek veya kara para aklama amacıyla bitcoin kullanma endişelerini gidermek için aldığı önlemler için El Salvador’u övdü. Banka, ülke tarafından çıkarılan düzenlemenin bu sorunları etraflıca düşündüğünü ve bu risklere karşı kontrol tedbirlerinin güçlendirilmesini mümkün kıldığını belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.