a
coinnet

İtibari Para Birimi Lira Serbest Düşüşe Geçtiğinden Dolayı Bitcoin Türkiye’de Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Gördü

Türkiye’deki Bitcoin sahipleri, liranın ABD doları karşısında tek bir günde yüzde 15 değer kaybetmesiyle hızlanan bir para birimi çöküşünden korunmaya çalışıyor.

Bitcoin (BTC), son fiyat düzeltmesiyle yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı, ancak Türkiye için bu tablo bir anda tersine döndü.

TradingView’den 23 Kasım tarihli piyasa verileri, Bitcoin’in Türk Lirası karşısında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını doğruladı.

Bitcoin 700 bin lirayı geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz oranlarını düşük tutmaya çalışırken, Türkiye gayri resmi bir döviz kriziyle mücadele ediyor.

Sonuç, liranın döviz kurunun fiili çöküşü oldu ve USD/TRY sadece Salı günü %14 artarak ilk kez 13’ü geçti.

USD/TRY 1 günlük mum grafiği. 
Kaynak: TradingView

Bitcoin sahipleri satın alma güçlerindeki düşüşe gerçek zamanlı olarak tanık olurken, BTC tahsisi olanlar sert paranın faydalarını her zamankinden daha net bir şekilde görebilirler. BTC/TRY, Salı günü Binance’de 723.329 TL’ye ulaştı ve bu oran tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

BTC/TRY 1 günlük grafiği Kaynak: TradingView

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor geçen hafta “Bitcoin Türkiye için umut” açıklamasını yaptı ve devam etti:

“Para birimi Mart ayından bu yana değerinin üçte birini kaybetti ve art arda dokuz yıl geriledi. TL’den USD’ye dönüşüm sadece çöküşü yavaşlatacak, BTC’nin benimsenmesi ise hasarı tersine çevirecek ve ekonomiyi canlandıracak.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.