a

USL PRO Futbol Tarihinde Bir İlk: Profesyonel Futbolcu Bitcoin ile Ödeme Aldı

Birmingham Legion sporcusu Alex Crognale, merkez bankasının şuursuz para basışını ileri sürerek bitcoin ile ödeme alan ilk USL profesyonel futbolcusu olarak tarihe geçti.

Amerika Ulusal Liginin 2. kademesindeki Birmingham Legion takımında stoper olarak görev yapan Crognale Bitcoin ile ödeme alarak belki de tarihi bir kararın altına ismini yazdırdı. Crognale, geçen ay maaşının toplam %15’ini bitcoin olarak aldı ve bu alışverişi bitcoin bordro hizmeti olan Bitwage aracılığıyla gerçekleştirdi.

Crognale olayla ilgili yaptığı açıklamada “2020’den beri çeşitli borsalar, Coinbase, Binance, CashApp kullanarak Bitcoin satın alıyorum, hepsini denedim” ifadelerini kullandı. Crognale paranın nasıl hesabına yatırıldığı ile ilgili soruya ise “Cüzdanıma doğrudan yatırılan, kripto para biriminde ödenen maaşımın bir yüzdesi var.” diye cevap verdi.

Crognale, geçtiğimiz yıl COVID-19 nedeniyle merkez bankalarının para arzındaki canavarca genişlemeyi fark etti ve ekonomide bir geçmişe sahip olduğunu düşündüğü bitcoinlere yöneldi. Bitcoinlerin değerini sürekli koruduğunu gören Crognale artık yatırımının yüzde 15’ini bitcoinlere yöneltmiş durumda. Para piyasasına son derece hakim olan Crognale, dolar ile ilgili olarak “Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi, büyük miktarlarda ABD doları basarak COVID-19 karantinalarının zararlı etkisine yanıt verdi”  ifadelerini kullandı.

Bitcoin yatırımları ile bu sıkıntılardan kurtulduğunu ifade eden başarılı sporcu hiçbir hükümetin veya merkez bankasının kontrol edemeyeceği veya daha fazlasını bastıramayacağını bildiği parasala bir varlık olan Bitcoin ile gelecekte daha çok ilgileneceğinin sinyallerini de verdi.

Crognale, “Bitcoin herkes içindir” sloganını yayarak  Bitcoin’in sağladığı avantajlardan ve fırsatlardan yararlanmaları için insanlara ilham vermeyi umuyor. Crognale, bitcoin ile ödeme alan ilk USL oyuncusu olmasına rağmen, BTC ile ödeme alan ilk Major League Soccer oyuncusu değil. Bu yılın başlarında, Toronto FC’den Ifunanyachi Achara , değerini korumak ve Nijerya’daki ailesine göndermek için maaşının bir kısmını bitcoin olarak aldı .

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.