a

Hindistan Merkezli CoinSwitch, Barış ve Kesinlik Çağrısında Bulundu

CoinSwitch CEO’su Ashish Singhal Pazar günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın düzenleyici belirsizliğini çözmek, yatırımcıları korumak ve kripto sektörünü güçlendirmek için kripto para birimleri hakkında kurallar oluşturulması gerektiğini söyledi.

Hindistan’ın merkez bankası, finansal istikrara yönelik riskler nedeniyle kripto para birimleri yasağını desteklese de, federal hükümetin bunlardan vergi geliri elde etmesi, endüstri tarafından kabulün bir işareti olarak yorumlandı.

CoinSwitch’in kurucularından eski bir Amazon mühendisi olan Singhal, World Economic’te Reuters’e verdiği demeçte, “Kullanıcılar ellerinde ne olacağını bilmiyorlar. Hükümet yasaklayacak mı, yasaklamayacak mı, nasıl düzenlenecek?” dedi.

1,9 milyar dolar değerinde olan CoinSwitch, 18 milyondan fazla kullanıcısıyla Hindistan’ın en büyük kripto şirketi durumunda. Hindistan’ın ana teknoloji merkezi Bengaluru’da bulunan firma, Andreessen Horowitz, Tiger Global ve Coinbase Ventures tarafından destekleniyor.

Blockchain ve kripto para birimi şirketleri, dünya çapında kripto fiyatlarının düştüğü bir döneme denk gelen bu yılki Davos toplantısında büyük bir varlığa sahip.

Hindistan merkez bankası, özel kripto para birimleri konusunda ciddi endişeleri dile getirdi. Ancak Aralık ayında Başbakan Narendra Modi, bu tür gelişen teknolojilerin demokrasiyi baltalamak için değil, güçlendirmek için kullanılması gerektiğini söyledi.

Borsalar genellikle Hindistan’da fon transferine izin vermek için bankalarla ortaklık kurmakta zorlanıyor ve Nisan ayında CoinSwitch ve diğerleri, yaygın olarak kullanılan devlet destekli bir ağ aracılığıyla rupi mevduatlarını devre dışı bırakarak yatırımcıları endişelendirdi.

Netlik

Singhal, vergilendirme ve belirli reklam düzenlemelerine ilişkin hamleler biraz rahatlama getirse de, yapılması gereken daha çok şey olduğunu belirterek, Hindistan’ın bir dizi yasa geliştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bunlar, kimlik doğrulama ve kripto varlıklarının aktarılması için normları içermeli. Borsalar için ise Hindistan, işlemleri izlemeleri ve gerekirse herhangi bir makama bildirmeleri için bir mekanizma oluşturmalıdır.

Hindistan’ın kripto pazarının büyüklüğü hakkında resmi bir veri bulunmamakla birlikte, CoinSwitch, toplam varlıkları yaklaşık 6 milyar dolar olan yatırımcı sayısını 20 milyona kadar tahmin ediyor.

Mevzuat belirsizliği yaygın olarak hissedilmekte. Nisan ayında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kripto para borsası olan Coinbase, Hindistan’da hizmete girdi. Ancak birkaç gün içinde devlet destekli bankalar arası fon transferi hizmetinin kullanımını durdurdu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong daha sonra Mayıs ayında hareketin Hindistan merkez bankasının “gayri resmi baskısı” nedeniyle tetiklendiğini söyledi.

Singhal röportajda, CoinSwitch’in de bankacılık ortaklarıyla görüşmeler yapmak ve onları rahat ettirmek için sözde UPI transferlerini duraklattığını söyledi. CoinSwitch’in transfer hizmetini denemek ve yeniden başlatmak için düzenleyicilerle görüşmelerde olduğunu da sözlerine ekledi.

“Düzenlemeler için zorluyoruz. Doğru düzenleme ile netlik elde edebiliriz” dedi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.