a
coinnet
coinnet
coinnet

Çöken kripto para platformu FTX’i temsil eden avukatlar ve yöneticiler, daha önce kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından kontrol edilen şirketin varlıklarına yönelik devam eden bir soruşturmaya istinaden Salı günü mahkemeye çıktılar.

Ayrıca şirketin müşterilerinin isimlerini kamuoyundan gizli tutmaları için de ricada bulundular.

İki saatlik duruşma, FTX’in danışmanlarına, çalışanlarına ve satıcılarına ödeme yapma taleplerinin yanı sıra davanın ilk aşamalarında nasıl ilerlediği konusundaki anlaşmazlıkları ele almasına izin vermeyi amaçlayan bir önlemdi.

Ancak ilk duruşmada ortaya çıkanlar, FTX’in Bölüm 11’deki yeniden yapılanmasının bir ABD iflas mahkemesinin önüne gelen en sıra dışı davalardan biri olabileceği yönündeki spekülasyonları yeniden doğruladı. FTX’in kendi avukatına göre benzeri görülmemiş bir mesele.

Varlık bilgilerinin yokluğu

Beklendiği gibi, davaya başkanlık eden ABD İflas Yargıcı John Dorsey, FTX’e devam eden işletme giderlerini ödeme hakkı verdi. Platformdaki rollerinden istifa eden Bankman-Fried ve eski üst düzey yardımcılarına tazminat ödemesi açıkça reddedildi.

Ancak mahkemeye yaptığı sunumda FTX’in avukatı Sullivan & Cromwell’den James Bromley, kripto para borsasının yeni yöneticilerini ve adli müfettişlerini varlıklarını tespit etmekten alıkoyan olağanüstü koşullara dikkat çekti.

 Bromley Yargıç Dorsey’e, “Önemli ilerleme kaydedildi, ancak bugün burada bilgi eksikliğiyle duruyoruz sayın yargıç. Bir borçlunun geleneksel olarak sahip olacağı geleneksel miktarda bilgiye sahip değiliz. Ancak her gün daha fazlasını üretiyoruz” dedi.

Bromley Bankman-Fried’i, FTX’i şirket ve muhasebe denetimlerinin eksikliği altında çalıştırmakla eleştirmeye devam etti.

“Sayın Yargıç, elimizde dünya çapında bir örgüt var. Sam Bankman-Fried’in kişisel bir derebeyliğiyle etkili bir şekilde yönetilen bir örgüt” dedi.

Yine de daha fazla varlığın geri kazanılabilmesi potansiyeli, kaybedilen yatırımları telafi etmeyi uman müşteriler ve diğer alacaklılar için olumlu bir işarettir. Bromley mahkemede borçlunun varlıklarının önemli bir kısmının çalındığını veya kaybolduğunu söyledi.

FTX, çalınan 400 milyon dolarlık kripto varlığının kurtarılıp kurtarılamayacağını belirlemek için New York Güney Bölgesi’ndeki Karmaşık Dolandırıcılık ve Siber Suçlar birimi eski şefi Nikki Friedlaender ile Menkul Kıymetler ve Borsa eski icra müdürü Steve Pekin’i işe aldı. Komisyon, ayrıca blockchain analitik firması Chainalysis ve araştırma firması Nardello’yu da içeriyor.

Salı günü itibariyle borsa, tahmini 9 milyar dolarlık borç, 1,24 milyar dolarlık nakit ve nakit benzerlerini açıklamıştı. FTX yönetimine göre, borçlu şirketler, devam eden giderler için yapılan ödemelerin ardından 23 Aralık’ta sona eren haftada, elde 459 milyon dolar nakit bekliyor.

FTX müşteri adları şimdilik gizli kalacak

Salı günkü duruşmada, FTX’in fonları şu anda iflasa bağlı olan 1 milyondan fazla müşterisinin kimliğiyle ilgili bir anlaşmazlık da gündeme geldi.

ABD iflas davalarında atanan bir hükümet temsilcisi olan ABD Mütevelli Heyeti, FTX’in müşterilerinin adlarının gizli kalması gerektiği yönündeki tutumuna itiraz etti.

ABD Mütevelli Heyeti adına Ben Hackman, “Aşırı geniş redaksiyonların bu durumlarda şeffaflığa hizmet etmediğini ileri sürüyoruz” diyerek, Avrupa Birliği’nin GDPR’si gibi bir yabancı yasanın ifşasını yasaklamadığı sürece isimlerin kamuya açıklanması gerektiğine dikkat çekti.

Yargıç Dorsey nihayetinde FTX’in tanımlayıcı adları ve adresleri, konu daha sonraki bir duruşmada ele alınana kadar, yalnızca geçici olarak halktan gizli tutma talebini kabul etti.

Kripto şirketleri için alacaklıların adlarının çıkarılması, ABD Federal İflas mahkemelerinde açık bir soru olmaya devam ediyor. Eylül ayında Celsius Network, New York’un Güney Bölgesi’nde alacaklı isimlerini gizli tutma teklifi hakkını kaybetti.

Levfin’in yasal analiz başkanı Jason DiBattista kararla ilgili olarak, “Mahkeme şimdilik güvenli yolu seçti. Müşteri mahremiyeti ve güvenlik endişelerini ilk sıraya koydu” dedi.

Yargı

Hangi ülkenin FTX’in varlıklarını yönetme yetkisine sahip olduğu konusunda anlaşmazlık beklentisiyle, FTX’in merkezinin bulunduğu ABD veya Bahamalar, FTX ABD İflas mahkemesinin lehine olabilecek iki faktöre dikkat çekti.

31 Ekim 2022 itibarıyla FTX Global Çalışan Tabanı

31 Ekim 2022 itibariyle ABD’deki borçlu şirketler, dünya çapında toplu olarak 330 işçi çalıştırıyor ve en büyük sayı 127, ABD’de çalışıyor.

Şirketin küresel müşterilerinin çoğunun Cayman Adaları ve Virgin Adaları’nda ikamet ettiğini, ardından Çin, Büyük Britanya ve Singapur’dan müşterilerin geldiğini de sözlerine ekledi. FTX’in uluslararası kuruluşları arasında, müşterilerinin %94’ü ABD’li borçlu FTX’in müşterileriydi. Yaklaşık %6’sı bir Bahama kuruluşu olan FTX Digital Markets’in müşterileriydi.

Şirket ayrıca FTX.com aracılığıyla Bahama’da 300 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yaptı.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.